Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) zainwestował w Polsce rekordowe 990 mln euro w 2022 roku, wobec 600 mln euro w 2021 roku, podał Bank. To sprawiło, że Polska była czwartym największym rynkiem dla EBOR w minionym roku.
„Wsparcie EBOR poprzez kredyty i inwestycje kapitałowe wspomogło polski rynek kapitałowy i przemysł przejść przez ciężki okres wywołany rosyjską inwazją na Ukrainę, ale kluczowe jest także, że zdecydowana większość naszych funduszy przyczyniła się do wzrostu gospodarki zielonej i obiegu zamkniętego. Biuro EBOR w Warszawie jest obecnie dzielone z naszymi kolegami z Kijowa, który pracowali nad zapewnieniem rekordowych inwestycji banku w Ukrainie w ubiegłym roku. Jestem dumna z osiągnięć zespołu EBOR w Polsce w nadzwyczajnych okolicznościach” – powiedziała dyrektor EBOR dla Europy Centralnej Elisabetta Falcetti, cytowana w komunikacie.
Projekty wsparte przez EBOR tylko w 2022 r. powiększą moce OZE w Polsce o 1000 MW w krótkim i średnim terminie. Łącznie 80% ubiegłorocznych inwestycji zostało przeznaczone na projekty niskoemisyjne, w tym na zrównoważony transport, zielone instrumenty finansowe itp., podkreślono.
Największa inwestycja o wartości 900 mln zł (ok. 170 mln euro) wsparła zrównoważone obligacje Cyfrowego Polsatu.
Z kolei największym projektem infrastrukturalnym była budowa nowego terminalu kontenerowego przez Bałtycki Hub w Porcie Gdańskim, na którą EBOR udzielił 100 mln euro kredytu. Inne ważne projekty to rozbudowa sieci tramwajowej w Krakowie oraz inwestycja kapitałowa 75 mln USD, wsparta kredytem w wysokości 52 mln euro w 2023 roku w nowy zakład recyklingu odpadów spółki Elemental, wymieniono.
126 mln euro trafiło do deweloperów energii odnawialnej – 45 mln euro dla fotowoltaiki, 30,7 mln euro dla wiatru, 50 mln euro na zielone obligacje – co przełoży się na 300 MW nowych mocy z OZE.
EBOR inwestuje w Polsce od początku swojej działalności w 1991 roku. Dotychczas Bank zainwestował w Polsce 12,4 mld euro, w tym 92% w sektorze prywatnym.
Źródło: ISBnews