Wartość eksportu towarów rolno-spożywczych wzrosła o 2,4% r/r do 11,6 mld euro w okresie styczeń-kwiecień 2021 r., wynika z obliczeń Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) na podstawie danych Ministerstwa Finansów. Dostawy do krajów UE wygenerowały 8,2 mld euro (wzrost o 3,6%), co stanowiło 71% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem.
„Wzrost eksportu był wynikiem rosnącej aktywności gospodarczej polskich przedsiębiorców, dobrego przygotowania krajowych firm do funkcjonowania w warunkach pandemii oraz utrzymującego się popytu na polskie produkty na rynku międzynarodowym. Konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych wspierał korzystny dla eksporterów kurs złotego względem euro i dolara amerykańskiego” – czytamy w raporcie.
Jednocześnie import towarów rolno-spożywczych wyniósł 7,7 mld euro i był o 0,4% niższy niż przed rokiem.
Dodatnie saldo wymiany handlowej zwiększyło się o 8,7% r/r do 3,9 mld euro, podano także.
„W okresie pierwszych czterech miesięcy 2021 r. polskie produkty rolno-spożywcze trafiły do odbiorców w 188 krajach na wszystkich kontynentach. Podobnie jak w latach poprzednich towary te były eksportowane z Polski przede wszystkim na rynek unijny. Dostawy do krajów UE-27 wygenerowały 8,2 mld euro (wzrost o 3,6%), co stanowiło 71% przychodów uzyskanych z eksportu towarów rolno-spożywczych ogółem” – czytamy dalej.
Głównym partnerem handlowym Polski pozostają Niemcy. Eksport do tego kraju w okresie czterech miesięcy 2021 r. wyniósł 2,8 mld euro i wzrósł o 5% r/r. Ważnymi odbiorcami polskich artykułów rolno-spożywczych były także: Francja (692 mln euro, wzrost o 14%), Niderlandy (671 mln euro, wzrost o 4%), Włochy (637 mln euro, wzrost o 13%) oraz Czechy (481 mln euro, spadek o 3%).
Eksport do krajów pozaunijnych w okresie styczeń-kwiecień 2021 r. wzrósł o 42% r/r do 3,4 mld euro, w tym eksport do krajów Wspólnoty Niepodległych Państw zwiększył się o 1% r/r do 601 mln euro. Spośród krajów WNP największą wartość osiągnął wywóz na Ukrainę – 256 mln euro (wzrost o 7%), następnie do Federacji Rosyjskiej – 204 mln euro (wzrost o 4%) oraz na Białoruś – 90 mln euro (spadek o 12%).
„Na uwagę zasługuje spadek obrotów w eksporcie na rynek Wielkiej Brytanii (o 14%, do 855 mln euro), co jest spowodowane m.in zmianami administracyjno-organizacyjnymi we wzajemnych relacjach handlowych w związku z opuszczeniem przez Wielką Brytanię rynku i unii celnej UE, a także zwiększonymi zapasami poczynionymi przez importerów brytyjskich w ostatnim kwartale 2020 r. na poczet pierwszych miesięcy 2021 r.” – napisano też w raporcie.
W strukturze towarowej wartości polskiego eksportu produktów rolno-spożywczych dominowały mięso, przetwory mięsne oraz żywiec (jego wartość spadła o 3% r/r do 2,1 mld euro). Drugą pod względem wartości pozycję zajmowało ziarno zbóż i przetwory (wzrost eksportu o 7% r/r do 1,6 mld euro). Wzrost wartości eksportu odnotowano także w przypadku m.in. produktów mlecznych – o 8% r/r do 0,8 mld euro, cukru i wyrobów cukierniczych – o 6% do 0,8 mld euro, a także ryb i przetworów – o 10% do 0,8 mld euro. Zmniejszeniu uległy natomiast wpływy ze sprzedaży zagranicznej tytoniu i wyrobów tytoniowych (o 5% do 1,3 mld euro), warzyw i przetworów (o 2% do 0,6 mld euro), oraz soków owocowo-warzywnych (o 10% do 0,2 mld euro).
„W okresie pierwszych czterech miesięcy 2021 r. odnotowano spadek udziału wpływów uzyskanych ze sprzedaży zagranicznej artykułów rolno-spożywczych w polskim eksporcie ogółem. W okresie styczeń-kwiecień 2021 r. udział ten wyniósł 12,9% wobec 15,2% w porównywalnym okresie 2020 r.” – podsumowano w materiale.
Źródło: ISBnews