Istnieje niskie prawdopodobieństwo cięcia stóp procentowych w I poł. 2025 r., oceniają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). Ekonomiści prognozują, że po lipcowym wzroście do 4,2% r/r inflacja CPI do końca br. będzie utrzymywać się w okolicach 4,5% r/r, po czym w I poł. 2025 r. wzrośnie w kierunku 5,5% r/r i dopiero w III kw. 2025 r. spadnie ponownie poniżej 5%.
„W scenariuszu bazowym, w oparciu o naszą prognozę wzrostu CPI powyżej 5% r/r w trakcie 2025 r., jako niskie oceniamy prawdopodobieństwo redukcji stóp do połowy 2025 r. W najbliższych miesiącach członkowie Rady mogą także częściej wskazywać na utrzymujący się podwyższony poziom inflacji bazowej (powyżej 3,5% r/r) oraz wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń. W naszej prognozie zakładamy utrzymanie restrykcyjnego nastawienia większości członków Rady” – czytamy w przeglądzie kwartalnym BOŚ „Ciemniej na horyzoncie, ale burza powinna przejść bokiem”.
Gdyby proces luzowania polityki pieniężnej przez Fed i EBC przebiegał szybciej od założeń banku – nie wpłynie to na decyzje RPP, podano także.
Ekonomiści banku oczekują wzrostu inflacji na początku przyszłego roku z uwagi na kolejne podwyżki cen nośników energii przy założeniu przywrócenia opłaty mocowej od stycznia 2025 r. Przy założeniu braku dalszych podwyżek cen nośników energii w połowie 2025 r., dzięki podwyższonej statystycznej bazie odniesienia, pod koniec 2025 r. bank przewiduje obniżenie inflacji konsumenckiej poniżej 4% r/r.
„Ryzyko wcześniejszych wobec scenariusza bazowego obniżek stóp związane jest natomiast z ewentualnym pogorszeniem perspektyw gospodarczych. Dopiero gdyby zmaterializował się scenariusz silniejszego spowolnienia gospodarki amerykańskiej i wyraźnie pogorszyły się perspektywy gospodarki polskiej, wzrosłoby ryzyko wcześniejszych obniżek stóp NBP” – podsumowano.
BOŚ zakłada wzrost PKB o 2,8% r/r w br. Według ekonomistów banku do połowy 2025 r. wzrost PKB ustabilizuje się w okolicach 3% r/r z ograniczonym potencjałem do silniejszego przyspieszenia.
Według centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego (NBP) wzrost PKB sięgnie 3% w 2024 r., a następnie przyspieszy do 3,8% w 2025 r. oraz spowolni do 3,1% w 2025 r.
RPP utrzymuje stopy procentowe na niezmienionym poziomie (z główną stopą referencyjną w wysokości 5,75%) po tym, jak we wrześniu i październiku 2023 r. obniżyła je o łącznie 100 pb.
Źródło: ISBnews