Sytuacja gospodarcza w następnych miesiącach powinna ulec poprawie do tego stopnia, by nawet po wycofaniu wsparcia w ramach tarcz antykryzysowych nie doszło do wzrostu poziomu bezrobocia, ocenia prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys.
„Rzeczywiście maj, czerwiec lipiec to mogą być już dobre miesiące w gospodarce, które nawet po wygaśnięciu tych bodźców z tarczy, tego finansowania spowoduje, że nie nastąpi skok bezrobocia, firmy utrzymają zatrudnienie”- powiedział Borys podczas konferencji online Impact-21.
Podkreślił, że najistotniejszym momentem dla przedsiębiorców w okresie pandemii był III-V ub. roku. Natomiast główna wartość tarcz antykryzysowych polegała na tym, że „pomoc przyszła bardzo szybko, w znaczącej skali”.
Jednym z warunków otrzymania wsparcia w ramach tarcz finansowych było utrzymanie poziomu zatrudnienia. Borys podkreślił, że tarcza chroni około 3 mln miejsc pracy.
„Ten bodziec do zatrudnienia trwa 12 miesięcy, bo kwota umorzenia zależy od utrzymania zatrudnienia. Chodziło [przy tworzeniu rozwiązań w ramach tarczy finansowej] o to, by dotrzeć do takiego momentu, kiedy gospodarka wejdzie już na takie obroty, jeżeli chodzi o odbicie, […] że zacznie tworzyć miejsca pracy, a pandemia się będzie wycofywała” – powiedział Borys.
„I myślę, że mamy na to szansę” – dodał.
Rząd zapowiadał, że w miarę luzowania obostrzeń będzie powoli wycofywał się ze wsparcia dla branż, które były nimi dotknięte.
PFR przystąpił do umarzania subwencji, udzielonych w ramach tarczy finansowej 1.0. Z umorzenia może skorzystać ponad 340 tys. firm, w przypadku części z nich umorzenie może wynieść nawet do 100%.
Z szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii (MRPiT) wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu 2021 r. spadła o 0,1 pkt proc. m/m do 6,3%. Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał wcześniej, że stopa bezrobocia zarejestrowanego na koniec marca 2021 r. wyniosła 6,4%, czyli spadła o 0,1 pkt proc. wobec lutego br.
W styczniu br. prezydent podpisał ustawę budżetową na 2021 r. zakładającą, że stopa bezrobocia rejestrowanego na koniec 2021 roku wyniesie 7,5%.
Źródło: ISBnews
Wszystko w rękach pracodawców. U nas do tej pory pracodawca twardo trzyma rękę na pulsie. Nie było zwolnien z dnia na dzień, co więcej robota mimo pandemii szła jeszcze bardziej. W imex logistics jestem juz ponad 4 lata, staram sie pracować rzetelnie i wypełniać w 100% swoje obowiązki. Pracodawca to widzi i docenia. Dzięki otwartym relacjom w tej firmie można naprawde czuć się dobrze