Komisja Europejska (KE) zatwierdziła, zgodnie z przepisami UE dotyczącymi pomocy państwa, program wsparcia transportu intermodalnego w Polsce o wartości 234 mln euro, podała Komisja.
Program ma być finansowany z krajowego programu Fundusze Europejskie na rzecz Infrastruktury, Klimatu i Środowiska 2021-2027, wspieranego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego i Fundusz Spójności w UE.
„Celem programu jest rozwój transportu intermodalnego jako alternatywy dla transportu drogowego i poprawa konkurencyjności usług transportu intermodalnego w Polsce. Program będzie obowiązywał do 31 grudnia 2029 r. i będzie otwarty dla firm, które chcą realizować określone projekty transportu intermodalnego w Polsce. Pomoc będzie miała formę dotacji bezpośrednich i może pokryć do 50% kosztów kwalifikowanych” – czytamy w komunikacie.
Program uzupełnia poprzedni program zatwierdzony przez Komisję w marcu 2024 r., który wspiera projekty intermodalne na polskich korytarzach TEN-T. Zatwierdzony dziś program rozszerza wsparcie na projekty intermodalne na całej polskiej sieci kolejowej (w tym korytarze TEN-T) .
Komisja oceniła środek na podstawie przepisów UE dotyczących pomocy państwa, w szczególności artykułu 93 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej dotyczącego koordynacji transportu. Komisja stwierdziła, że program jest konieczny do koordynacji transportu i promowania korzystania z transportu intermodalnego, który jest mniej zanieczyszczający niż transport drogowy i zmniejsza zatory drogowe zgodnie z celami strategii UE na rzecz zrównoważonej i inteligentnej mobilności oraz Europejskiego Zielonego Ładu.
Komisja stwierdziła, że pomoc będzie miała „efekt zachęty”, ponieważ beneficjenci nie realizowaliby inwestycji w przypadku braku wsparcia publicznego. Ponadto Komisja stwierdziła, że program jest proporcjonalny, ponieważ jest ograniczony do niezbędnego minimum i ma ograniczony wpływ na konkurencję i handel między państwami członkowskimi.
Komisja stwierdziła także, że pomoc w ramach programu jest przyznawana na niedyskryminacyjnych warunkach, będąc otwartą dla przedsiębiorstw posiadających oddział lub biuro przedstawicielskie w Polsce. Na tej podstawie zatwierdziła polski program na podstawie przepisów UE dotyczących pomocy państwa.
Źródło: ISBnews