Gospodarka skurczy się realnie o 1,4% w 2020 roku, zaś w przyszłym roku odbije do ok. wzrostu 5% z uwagi na efekt bazy, wynika z prognoz Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Miesiąc temu Izba prognozowała spadek tegorocznego PKB na 1%. Według Izby, gospodarka skurczy się w II kw. o 6,2%, w kolejnym o 1,9% i zanotuje wzrost o 1,2% w IV kw. br.
„Pierwszy kwartał 2020 prezentował się nieco lepiej, niż można było oczekiwać. Kwartały drugi i trzeci przyniosą jednak spadek PKB w ujęciu rocznym, szczególnie głęboki w kwartale drugim. Kwartał czwarty powinien być już lepszy. W całym roku 2020 PKB w ujęciu realnym skurczy się o 1,4%. Wzrost w roku 2021 może okazać się wysoki (ze względu na efekty bazowe) i zbliżyć się do 5%” – czytamy w „Comiesięcznym przeglądzie Makroekonomicznym”.
Obecnie KIG prognozuje, że stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 7,2% w grudniu, a liczba bezrobotnych zwiększy się prawdopodobnie do 1,21 mln.
„Szczyt bezrobocia powinien przypaść na luty 2021, po którym sytuacja na rynku pracy zacznie ulegać stopniowej poprawie” – czytamy dalej.
KIG prognozuje, że w lipcu wyniki produkcji przemysłowej okażą się słabsze od wyników czerwcowych i spadek sięgnie poziomu -6,9% r/r, -3,4% w sierpniu br., podano także.
KIG oczekuje spadku sprzedaży detalicznej (nominalnie) w lipcu o 0,6% r/r, w sierpniu spadku o 0,2%, we wrześniu wyniku pozytywnego – wzrostu o 1,8%.
„W kolejnych miesiącach roku oczekiwane jest zmniejszanie rocznego wskaźnika inflacji. Należy mieć jednak na uwadze ryzyka w prognozowaniu inflacji. Szczególna jest tu kwestia kursu walutowego, ale również głębokich zmian w strukturze wytwarzanego przez gospodarkę produktu oraz sytuacji na rynku pracy i zmiany preferencji klientów” – czytamy dalej.
Poziom inflacji – zdaniem KIG – utrzyma się lekko powyżej 3% r/r do listopada i spowolni do 2,5% r/r grudniu.
KIG prognozuje realną dynamikę PKB na poziomie 3,3% r/r wzrostu w I kw. 2021 roku.
„Wpływ koronawirusa ujawnia się istotnie redukując obroty towarowe oraz nadwyżkę wypracowywaną w usługach. Osiągane wyniki są jednak znacznie lepsze niż w prognozach sprzed trzech miesięcy. Eksport towarów porównywalny jest obecnie z 42% PKB. Jest to wartość wysoka jak dla kraju o ludności i powierzchni Polski. Eksport usług porównywalny jest z 12% PKB co również należy uznać za bardzo dobry wynik. Wskaźniki te są jedynie nieznacznie niższe niż przed początkiem kryzysu” – czytamy w raporcie.
Zadłużenie zagraniczne spada. Stosunek zadłużenia zagranicznego do PKB (obecnie 57%) i eksportu towarów (obecnie 129%) spada. Aktualny stosunek zadłużenia zagranicznego do PKB i eksportu jest niski, podał KIG.
Źródło: ISBnews