Eksport zmniejszył się o 27% r/r do 14,3 mld euro w maju 2020 r. (wzrost o 3,7% m/m), wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, że w całym 2020 r. eksport spadnie o 9,5% r/r do 208,4 mld euro, zaś na 2021 r. prognozuje wzrost o 8,2% do 224,6 mld euro. Wielkość eksportu w czerwcu będzie nieco większa od majowej, począwszy zaś od lipca skala poprawy wyników powinna być już bardziej efektowna.
„Ze względu na pojawianie się obostrzeń w gospodarkach wielu krajów oraz perturbacji w łańcuchach dostaw już w marcu statystyki były mocno słabsze od typowych, a kwietniowe pokazały pełnię problemów. Maj przyniósł natomiast pierwsze efekty postępującego w części krajów odmrażania gospodarek. Poprawa sprzedaży eksportowej wynosząca w maju 3,7%, choć wciąż niewielka, jest jednak o tyle istotna, że ma miejsce już teraz, nie zaś dopiero w czerwcu czy lipcu jak pierwotnie można się było obawiać. W konsekwencji w maju 2020 roczna dynamika eksportu mogła ulec poprawie z ujemnych notowanych w kwietniu -29,2% do ujemnych -27%” – czytamy w komunikacie.
KIG zwraca wskazuje, że od marca br. widoczny jest regres aktywności w wymianie międzynarodowej, a o kwietniu zaś można mówić o jako o miesiącu bardzo głębokiej zapaści.
„Analizując jednak wyniki ostatnich miesięcy wypada podkreślić, że faktyczna skala regresu tak w przypadku marca jak i kwietnia okazała się płytsza niż można się było obawiać i niż zakładane było w bazowych scenariuszach. W przypadku marca ów regres był płytszy od prognozowanego o blisko dwa miliardy euro, w kwietniu zaś nawet o nieco ponad dwa miliardy” – czytamy dalej.
Eksport w kwietniu był niższy niż przed rokiem o 29,2%, a aktualne szacunki dla maja wskazują na dynamikę roczną ujemną na poziomie 27%. Wcześniejsze prognozy dla obu tych miesięcy mówiły o spadku rzędu 40%. W następnych miesiącach skala regresu będzie się zmniejszać i to szybciej niż w naszych wcześniejszych założeniach. W marcu 2021 roczna dynamika eksportu ponownie stanie się dodatnia (choć głównie ze względu na efekty bazowe), podano także.
„W roku 2020 można oczekiwać zmniejszenia naszej sprzedaży eksportowej z 230,3 mld euro w roku 2019 do 208,4 mld euro (o 9,5%). Regres, choć bardzo dotkliwy, może okazać się jednak wyraźnie mniejszy od szacowanego przed dwoma miesiącami (spadek do 189 mld euro, tj. o 18%). W roku 2021 eksport wynosząc 224,6 mld euro może okazać się o 8,2% wyższy niż w roku 2020” – podsumowano w komunikacie.
Źródło: ISBnews