Eksport wzrósł o 21% r/r do 24,44 mld euro w grudniu 2021 r. (spadek o 9,2% m/m), wynika z szacunków Krajowej Izby Gospodarczej (KIG). Izba szacuje, że w całym 2021 r. eksport wzrósł o 19,3% do 281,4 mld euro. Według KIG, w roku 2022 eksport, wynosząc 322,1 mld euro, może okazać się o 14,5% wyższy niż w roku 2021.
„Grudzień zazwyczaj przynosi wyraźne zmniejszenie aktywności eksportowej, po bardzo wysokich październiku i listopadzie. Wygasają już bowiem dostawy na potrzeby zaopatrzenia handlu w okresie świąt i nowego roku, ale również te związane z wprowadzaniem nowego asortymentu towarów bardziej adekwatnego dla jesieni i zimy. Październik i listopad są miesiącami, w których notuje się największą sprzedaż eksportową, w grudniu natomiast dostawy są już mniej intensywne. W bieżącym roku wyniki grudniowe przyniosły korektę wyraźnie płytszą od typowej. Po pierwsze do nadrobienia było wciąż trochę opóźnień, jakie widoczne były jeszcze w październiku. Po drugie, część przedsiębiorstw widząc dobry popyt bieżący i bardzo wysoki poziom zamówień dla następnych miesięcy – przyspieszała wysyłki towarów realizując już dziś część dostaw przeznaczonych zapewne dla stycznia. O takim obrocie spraw zdają się przekonywać tak dane o wynikach przemysłu, jak i sprzedaży w handlu hurtowym. Widoczny mógł być też ponowny dodatkowy impuls związany z nadzwyczajną sprzedażą energii tak w postaci prądu, jak również gazu i węgla. W konsekwencji roczna dynamika eksportu mogła ulec poprawie – do 21% w grudniu z 14,2% w listopadzie, a wobec 9,7% w październiku. W grudniu złoty wzmocnił się wobec euro – o 0,7% do 4,6163 i równocześnie okazał się o 3,1% słabszy niż przed rokiem (w listopadzie złoty był słabszy niż przed rokiem o 3,3%). Wycena złotego pozostawała więc słaba”- wskazała Izba.
Nieco inaczej prezentowała się sytuacja eksporterów rozliczających sprzedaż w dolarach. W grudniu złoty osłabił się w stosunku do tej waluty o 0,2% do 4,0834. Grudniowa wycena okazała się jednocześnie słabsza niż przed rokiem – o aż 11%, podczas gdy w listopadzie złoty wobec dolara był słabszy niż przed rokiem o 7,2%, podał KIG.
Jak przypomniała Izba, według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), w pierwszych jedenastu miesiącach 2021 roku eksport wyniósł 256 982 mln euro i okazał się o 19,1% większy niż przed rokiem. Według sprawozdawczości prezentowanej przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), eksport wynosząc w okresie styczniu-listopadzie 2021 r. 260 900 mln euro okazał się wyższy niż rok wcześniej o 18,9%.
Źródło: ISBnews