Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) przekazała 0,5 mln zł trzem szpitalom w województwie mazowieckim i podlaskim m.in. na zakup sprzętu ochronnego dla personelu medycznego oraz pacjentów. Pomoc trafiła już do placówek medycznych w Białymstoku, Ostrowi Mazowieckiej i w Warszawie, podał KIR.
„Dołączamy do grona firm i instytucji wspierających Polaków w walce z pandemią. Postanowiliśmy aktywnie zaangażować się w społeczne pospolite ruszenie i przekazać wybranym placówkom medycznym – poprzez naszą Fundację Cyberium – pomoc o łącznej wartości 500 000 zł. Chcemy pomóc tym, którzy pomagają innym, codziennie stojąc na pierwszej linii frontu” – powiedział prezes KIR Piotr Alicki, cytowany w komunikacie.
W ramach udzielanego szpitalom wsparcia KIR przekazał środki poprzez Fundację Cyberium do Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego im. L. Zamenhofa w Białymstoku, Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie i Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej.
Darowizny przeznaczone są na zakup specjalistycznego sprzętu, umożliwiającego skuteczne prowadzenie terapii oraz wyposażenia ochronnego, dostosowanego do konkretnych potrzeb danej placówki. W Narodowym Instytucie Onkologii szczególnie potrzebne są odpowiednie zabezpieczenia dla personelu i pacjentów pozwalające na przeprowadzenie zabiegów chemioterapii, przy których utrzymanie odpowiedniego dystansu nie jest możliwe. Z kolei białostocki Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny, będący jedyną placówką zakaźną dla dzieci w województwie, otrzymane od KIR środki planuje przeznaczyć m.in. na zakup specjalnego urządzenia odkażającego powietrze. Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrowi Mazowieckiej darowiznę przeznaczy na środki ochrony osobistej dla personelu szpitala i pacjentów niezbędne w okresie epidemii, podkreślono.
„Działamy z przekonaniem, że nasza pomoc pozwoli na zauważalną poprawę funkcjonowania wspieranych instytucji. Do Instytutu Onkologii w Warszawie trafiają pacjenci z całej Polski, szpital dziecięcy w Białymstoku leczy dzieci z całego regionu, które mają zupełnie inne potrzeby niż dorośli chorzy, a szpital w Ostrowi Mazowieckiej jest niewielkim lokalnym szpitalem, który mierzy się z ogromnym wyzwaniem w warunkach ograniczonych środków. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z każdym z tych szpitali, znamy ich potrzeby i wiemy, że nasze wsparcie jest krytycznie potrzebne” – dodał Alicki.
KIR, powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce jest kluczowym elementem infrastruktury polskiego sektora bankowego. Za pośrednictwem prowadzonych przez KIR systemów rozliczeniowych Elixir, Express Elixir i Euro Elixir, obsługujących standardowe i natychmiastowe przelewy międzybankowe w złotych oraz krajowe i transgraniczne przelewy w euro, przetwarzanych jest ponad 1,7 mld transakcji rocznie.
Źródło: ISBnews