Zakaz międzylądowania od środy 30 września obejmie 29 państw. Z listy znikną m.in. Francja, Hiszpania, a także Gwatemala i Honduras. Pojawią się na niej natomiast: m.in. Macedonia, Zjednoczone Emiraty Arabskie oraz Indie. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, poinformowało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
Zakaz nie będzie dotyczył państw członkowskich Unii Europejskiej, Strefy Schengen oraz Ukrainy.
„Od 30 września 2020 r. wprowadzony zostanie zakaz lądowania samolotów cywilnych wykonujących loty międzynarodowe z lotnisk położonych na terytorium niektórych państw. Chodzi o kraje, w których współczynnik – w zakresie 14-dniowej skumulowanej liczby zachorowań na COVID-19 na 100 tys. mieszkańców – przekracza 90 (według stanu na 21 września 2020 r.)” – podał CIR w komunikacie.
Współczynnik ten tworzony jest w oparciu o dane publikowane przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (European Centre for Disease Prevention and Control).
Zakaz będzie dotyczył lotnisk położonych na terytorium:
- Belize;
- Bośni i Hercegowiny;
- Czarnogóry;
- Federacyjnej Republiki Brazylii;
- Królestwa Bahrajnu;
- Państwa Izrael;
- Państwa Katar;
- Państwa Kuwejt;
- Państwa Libia;
- Państwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich;
- Republiki Argentyńskiej;
- Republiki Chile;
- Republiki Ekwadoru;
- Republiki Indii;
- Republiki Iraku;
- Republiki Kolumbii;
- Republiki Kostaryki;
- Republiki Libańskiej;
- Republiki Macedonii Północnej;
- Republiki Malediwów;
- Republiki Mołdawii;
- Republiki Panamy;
- Republiki Paragwaju;
- Republiki Peru;
- Republiki Trynidadu i Tobago;
- Republiki Zielonego Przylądka;
- Stanów Zjednoczonych Ameryki;
- Sułtanatu Omanu;
- Wspólnoty Bahamów.
Każde państwo znajdujące się na liście zakazów może być z niej zdjęte niezwłocznie po notyfikowaniu wprowadzenia obowiązku przez pasażerów samolotu obowiązku negatywnego wyniku testu na COVID-19.
Rozporządzenie jest wydawane na podstawie przepisów ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze w cyklu dwutygodniowym, aby zapewnić elastyczność w związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie.
Zakaz nie jest stosowany do samolotów, wykonujących loty:
- na zlecenie bądź za zgodą Prezesa Rady Ministrów;
- o których mowa w art. 76 ust. 1 ustawy z dnia 3 lipca 2002 r. – Prawo lotnicze (w celu zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych lub ich usunięcia oraz ratowania życia lub zdrowia ludzkiego) ;
- realizowane na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz wojsk obcych w rozumieniu ustawy z dnia 23 września 1999 r. o zasadach pobytu wojsk obcych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej ;
- wyczarterowane przed dniem wejścia w życie rozporządzenia na zlecenie organizatora turystyki lub podmiotu działającego na jego zlecenie;
- z lotnisk położonych na terytorium państw, które notyfikowały Rzeczypospolitej Polskiej wprowadzenie rozwiązań gwarantujących, że na pokład statku powietrznego będą przyjmowani wyłącznie pasażerowie, wobec których wykonano z wynikiem negatywnym test diagnostyczny w kierunku SARS-CoV-2.
Rozporządzenie będzie obowiązywać w okresie od 30 września do 13 października 2020 r.
Źródło: ISBnews