Limit 100 mln zł przychodów, umożliwiający spółkom kapitałowym wybór rozliczenia w estońskim CIT zniknie w 2022 roku, poinformował minister finansów Tadeusz Kościński.
„Tak jak mówiliśmy w ostatnim roku, jak wdrażaliśmy ten CIT estoński, że to był pilotaż, żeby się wszyscy nauczyli […] jakie są konsekwencje, jakie są możliwości i teraz na tym się uczymy i widzimy, że możemy dalej poszerzać na różne parametry. I taka decyzja zapadła, że mam nadzieję, że od stycznia 2022 ten limit zniknie” – powiedział Kościński w radiowej Jedynce.
Estoński CIT został wprowadzony od stycznia 2021 r. Obecnie mogą z niego korzystać przedsiębiorcy, których roczny limit przychodów będzie wynosił 100 mln zł.
Z rozwiązania mogą korzystać spółki: nie posiadające udziałów w innych podmiotach, zatrudniające co najmniej 3 pracowników oprócz udziałowców, których przychody pasywne nie przewyższają przychodów z działalności operacyjnej i które planują inwestycje w ciągu najbliższych 4 lat. Wszystkie te kryteria muszą być spełnione jednocześnie.
Wspólnikiem spółki na estońskim CIT mogą być tylko osoby fizyczne, ale nie ma żadnych przeszkód, żeby jedna osoba miała udziały w kilku spółkach, zarówno takich które korzystają z estońskiego CIT, jak i takich, które rozliczają się na zwykłych zasadach. Jednoosobowe działalności gospodarcze czy spółki osobowe, które przekształcą się w spółki kapitałowe, także będą mogły od razu skorzystać z estońskiego CIT.
Z estońskiego CIT będzie można skorzystać w dwóch wariantach. Pierwszy to „pełny” model, polegający na opodatkowaniu wyłącznie dystrybuowanych przez spółkę dochodów. W ramach drugiej ścieżki podatnik może zaliczać odpisy dokonane na specjalny fundusz (rachunek inwestycyjny) do kosztów uzyskania przychodów.
Rachunek inwestycyjny działa w ramach klasycznych rozliczeń CIT. Jest to rodzaj superamortyzacji – można nie płacić podatku już wtedy, kiedy dopiero planuje się zakup fabrycznie nowych środków trwałych dla swojej firmy. Wówczas firma ma więcej środków na zakup np. nowej maszyny, ponieważ nie zapłaciła podatku.
Podatnik może wybrać estoński CIT na okres 4 lat i przedłużać jego stosowanie na kolejne 4-letnie okresy. Przedłużenie jest możliwe, jeśli w ostatnim, czwartym roku korzystania z rozwiązania, przedsiębiorca wciąż spełnia kryteria.
Źródło: ISBnews