Płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) powinna trafić do Polski w połowie kwietnia, zapowiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
„Wysłaliśmy pierwszy wniosek o płatność i w połowie kwietnia – myślę, że mogę zaryzykować, że będzie to 15 kwietnia, ale tak 99% – otrzymamy pierwsze środki: 6,3 mld euro. Natomiast chcemy składać kolejne wnioski o płatność i naszą ambicją jest złożenie tuż-tuż po wakacjach, już na – powiedzmy – 1 września, ale to jest symboliczne, od razu drugiego i trzeciego [wniosku]” – powiedziała Pełczyńska-Nałęcz w Tok FM.
Przypomniała, że pierwszy wniosek – za ub.r. został złożony 15 grudnia 2023 r. Rząd chce wykorzystać dwa tegoroczne okienka, żeby „złożyć tyle wniosków, ile się da”.
„Jestem skoncentrowana na tym, żeby bardzo szybko z tym procesem iść. I teraz: w międzyczasie, w całym tym procesie implementowania KPO wchodzi jeszcze kwestia rewizji, dlatego że my dostaliśmy program reform i inwestycji, który w jakiejś części – w przekonaniu tego rządu – jest zły rozwojowo dla Polski, jest nieakceptowalny, jest nierealizowalny w tym czasie. Więc ta rewizja w pewnym zakresie to jest konieczność i trzeba ją bardzo szybko zrobić, bo w czasie rewizji nie można składać wniosków. Więc złożyliśmy teraz szybciutko wniosek, robimy tę rewizję” – wskazała minister.
Wyjaśniła, że w poniedziałek odbędą się konsultacje publiczne rewizji KPO, następnie w końcu kwietnia będzie planowana jest decyzja Rady Ministrów co do ostatecznego pakietu renegocjującego. Potem Komisja Europejska będzie miała trzy miesiące na decyzję, a po niej Polska będzie mogła składać kolejne wnioski.
Pełczyńska-Nałęcz zwróciła też uwagę, że wydatkowano już ponad 1,5 mld zł środków z KPO, m.in. na program „Czyste powietrze”, wsparcie żłobków, laptopy dla nauczycieli oraz na szerokopasmowy internet.
Krajowy Plan Odbudowy dla Polski to 56 inwestycji i 55 reform. Otrzymamy z niego 59,8 mld euro (268 mld zł), w tym 25,27 mld euro (113,28 mld zł) w postaci dotacji i 34,54 mld euro (154,81 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek.
Źródło: ISBnews