Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, wzrósł do 107 pkt w lipcu z 102,8 pkt w czerwcu, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Jest to drugi od początku br. odczyt MIK powyżej poziomu neutralnego (wynoszącego 100 pkt).
„Od czerwca większość przedsiębiorców ocenia koniunkturę w polskiej gospodarce jako pozytywną, co bezpośrednio wynika z możliwości funkcjonowania w gospodarce bez ścisłych restrykcji. O wyższym wyniku MIK w siódmym odczycie w największym stopniu zadecydowała pozytywna zmiana w mocach produkcyjnych przedsiębiorstw (+8,9 pkt), w zatrudnieniu (+5 pkt) oraz wzrost inwestycji (+6,7 pkt)” – czytamy w raporcie.
Poprawa nastrojów nastąpiła w dużych i średnich przedsiębiorstwach, przy czym większy wzrost odnotowano wśród średnich podmiotów (o 9 pkt), podał PIE. Mniejszy wzrost nastąpił wśród dużych podmiotów (o 8,3 pkt).
„Pogorszenie nastrojów w lipcu obserwujemy w małych firmach, które jeszcze miesiąc temu notowały poziom MIK powyżej neutralnego, zaś obecnie poniżej neutralnego (spadek o 7,5 pkt). Jedyną kategorią podmiotów, w której od stycznia przeważają negatywne oceny koniunktury, są mikroprzedsiębiorstwa – dla nich wartość indeksu wzrosła nieznacznie (+0,1 pkt) i w lipcowym pomiarze wyniosła 93 pkt” – czytamy dalej
Najwyższe wartości zanotowano w komponencie płynność finansowa (122,3), zatrudnienie (119,9), liczba nowych zamówień (110,1), wynagrodzenia (109,7), a także mocy produkcyjne (109,1).
Jedynym komponentem pozostającym poniżej odczytu neutralnego – zarówno w tym miesiącu, jak i w poprzednich – były inwestycje.
W ujęciu branżowym spadek zanotowała w lipcu tylko branża handlowa (-2,4 pkt). Najwyższy wzrost indeksu – do poziomu 118,9 pkt – odnotowały firmy usługowe (+ 16,8 pkt m/m).
„MIK prognostyczny utrzymuje się na dość wysokim poziomie, choć widać niewielki spadek w stosunku do poprzedniego miesiąca. Być może ma na to wpływ przekonanie firm, że klienci już zrealizowali odłożony popyt i w przyszłości nie należy się spodziewać gwałtownych wzrostów” – skomentowała Anna Szymańska z zespołu Foresightu Gospodarczego PIE, cytowana w komunikacie.
Podkreśliła, że zwiększony popyt skutkował zwiększonym zapotrzebowaniem na pracowników i MIK w obszarze zatrudnienia osiągnął rekordowe wartości w lipcu br.
Wyniki badań koniunktury zostały przeprowadzone wśród polskich przedsiębiorstw w dniach 1-2 lipca 2021 r. przez PIE i BGK.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews