Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, wzrósł o 4,3 pkt m/m do 100,3 w lipcu bieżącego roku, podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Po raz pierwszy od sierpnia 2022 r. wartość MIK jest powyżej poziomu neutralnego (100,0) i i wyższy o 6,6 pkt niż najniższa wartość MIK odnotowana w lutym tego roku (93,7 pkt).
Wobec lipca w ub.r. wskaźnik pozostaje o 2,1 pkt niższy.
„O poprawie wyniku MIK w lipcowym odczycie w największym stopniu zadecydowały wskaźniki wynagrodzeń i płynności finansowej firm oraz zatrudnienia, których wartości utrzymują się powyżej poziomu neutralnego i wzrosły m/m” – czytamy w raporcie.
„Niepokoi wartość wskaźnika sprzedaży (91,6 pkt.), która od dwunastu miesięcy jest poniżej poziomu neutralnego i jako jedyna wśród komponentów lipcowego MIK spadła m/m (o 1 pkt)” – czytamy dalej.
W lipcu pozytywne nastroje przeważają wśród dużych i średnich przedsiębiorców.
Negatywne nastroje przeważają tylko w branży TSL, mimo odnotowanego wzrostu o 5,2 pkt m/m do poziomu 98 pkt. Spadek wartości indeksu zanotowały przedsiębiorstwa usługowe (spadek o 3,8 pkt), ale poziom MIK utrzymuje się w tych firmach powyżej neutralnego.
„Nastroje pozytywne przeważają w firmach handlowych (107,5 pkt), usługowych (105,4 pkt), zajmujących się produkcją (103,8 pkt) oraz budownictwem (101,8 pkt). Wzrost m/m wartości wskaźnika odnotowały: budownictwo (o 13 pkt), handel (o 9 pkt) oraz produkcja (o 5,2 pkt), dla których w poprzednim miesiącu poziom MIK był poniżej neutralnego” – czytamy dalej.
Anna Szymańska z zespół Foresightu Gospodarczego wskazała, że w lipcu MIK po raz pierwszy od prawie roku wskazuje na przewagę pozytywnych nastrojów wśród przedsiębiorców., na co wpłynęła dalsza poprawa płynności finansowej przedsiębiorstw.
„Jednocześnie nadal więcej firm planuje podwyżki niż obniżki wynagrodzeń, utrzymuje się też przewaga firm planujących rekrutację nowych pracowników nad rozważającymi ich zwolnienie – niemal 11% firm zamierza zatrudnić nowe osoby w najbliższych 3 miesiącach” – dodała.
„Niepokojąca jest natomiast niekorzystna sytuacja w obszarze wartości sprzedaży i liczby nowych zamówień. Od roku deklaracje o spadkach prawie dwukrotnie przewyższają deklaracje o wzrostach” – podsumowała Szymańska.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews