Ministerstwo Przemysłu (MP) chce rozpocząć analizy w sprawie budowy w Polsce trzeciej elektrowni jądrowej, wynika z ustaleń „Dziennika Gazety Prawnej”. Resort ma zaprezentować założenia aktualizacji rządowego programu energetyki jądrowej w bieżącym roku.
„Ministerstwo Przemysłu ma zaprezentować założenia aktualizacji rządowego programu energetyki jądrowej jeszcze w tym roku. Ma się w nim znaleźć komunikowany już publicznie harmonogram budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Zakłada on wylanie pierwszego betonu jądrowego w 2028 r. i oddanie do eksploatacji kolejnych trzech bloków elektrowni w Choczewie w latach 2036–38. Dodatkowo, jak ustalił DGP, kluczowe miejsce w odświeżonej strategii zajmie kwestia kolejnej elektrowni realizowanej w ramach rządowego programu” – czytamy w gazecie.
Rozmówcy „DGP” liczą na to, że formalne rozpoczęcie procesu wyłaniania partnera nastąpi w przyszłym roku. Według ustaleń dziennika, resort przemysłu zakłada jednocześnie, że w odniesieniu do tej inwestycji możliwe do utrzymania są terminy zapisane w obowiązującym jeszcze programie z 2020 r., które mówią o rozpoczęciu eksploatacji pierwszego bloku drugiej elektrowni w 2039 r. i zakończeniu prac nad trzecim blokiem do roku 2043.
„Według naszych nieoficjalnych ustaleń, w dokumencie może się znaleźć za to po raz pierwszy wzmianka o możliwości budowy trzeciej elektrowni. Potrzeba jej realizacji powinna, według resortu przemysłu, zostać poddana dalszym analizom, bo w grę mogłoby wchodzić zastąpienie kolejnej dużej elektrowni większą liczbą małych reaktorów” – czytamy dalej.
Jednocześnie w artykule wskazano, że zaktualizowany program nie rozstrzygnie losów projektów komercyjnych realizowanych wspólnymi siłami przez spółki państwowe i prywatne – takich jak PGE, PAK czy małe reaktory Orlen Synthos Green Energy.
Źródło: ISBnews