Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego, zakładając przesunięcie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) na lata 2014-2020 środków na dopłaty dla rolników, którzy ponieśli straty z powodu pandemii koronawirusa.
Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich z udziałem środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 dostępny jest na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).
Wsparcie dla rolników zapowiadał wczoraj minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Wysokość wsparcia miałyby wynosić 1 mld zł (Polska uzyskała zgodę Komisji Europejskiej na przesunięcie środków w tej wysokości).
„Dzięki uruchomieniu tego działania rolnicy prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych, których gospodarstwa zostały najbardziej poszkodowane w wyniku tego kryzysu będą mogli otrzymać wsparcie finansowe” – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.
Resort zwraca uwagę, że trudności w sektorze rolnym wynikały z ograniczeń w przemieszczaniu zwierząt wprowadzonych w państwach członkowskich, a także z obowiązkowego zamykania sklepów, targowisk, restauracji i innych zakładów gastronomicznych.
„Zakłócenia gospodarcze w sektorze rolnym i w społecznościach wiejskich doprowadziły do problemów rolników z płynnością finansową zagrażających działalności rolniczej. W związku z tym, pilnie potrzebują oni wsparcia w celu utrzymania swojej działalności” – zaznaczono.
Największe straty – w ocenie MRiRW – przypadały na marzec i kwiecień 2020 r., kiedy to, z uwagi na zamknięcie lub ograniczenie handlu detalicznego, zamknięcie sektora usług hotelarskich i gastronomicznych oraz ograniczenia w eksporcie i transporcie, nastąpił „niespodziewany i gwałtowny spadek popytu na produkty rolne i w konsekwencji spadek cen”.
Wsparcie dla rolników ma mieć – jak wynika z projektu – formę jednorazowej płatności ryczałtowej. Pomoc miałaby być przyznawana oraz wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej na wniosek o przyznanie pomocy, który byłby jednocześnie wnioskiem o płatność. Środki mogłyby być przyznawane tylko do 31 grudnia 2020 r.
Źródło: ISBnews