Pandemia przyspieszyła decyzję o automatyzacji i digitalizacji wśród 27% firm polskich i 35% na świecie, wynika z raportu ManpowerGroup „Rewolucja Umiejętności – restart pod znakiem trzech P: przedłuż, przekwalifikuj, przeorganizuj”. Kryzys jako następstwo pandemii doprowadził do wstrzymania tych planów w przypadku 21% polskich pracodawców i 17% globalnych.
„Transformacja cyfrowa zachodzi w bezprecedensowym tempie, a organizacje, które chcą się digitalizować zapewniają sobie większą elastyczność w obliczu nadchodzących zmian. Pandemia pokazała, że firmy, które stawiały na digitalizację jeszcze przed wybuchem kryzysu zdrowotnego, lepiej poradziły sobie z dynamiką przemian spowodowanych światowym lockdownem. Przedsiębiorstwa, które więcej inwestują w cyfryzację, umiejętności zespołów i innowacje, zdobywają większy udział w rynku. Automatyzacja i digitalizacja nie zabiorą pracy człowiekowi, ale zmienią ją w znaczny sposób, czyniąc bardziej jakościową i wymagającą nieustannego uczenia się” – powiedziała dyrektor generalna ManpowerGroup na Polskę Iwona Janas, cytowana w komunikacie.
Wśród polskich przedsiębiorców 97% prognozuje, że w wyniku automatyzacji i digitalizacji liczba pracowników w ich firmach wzrośnie lub utrzyma się na obecnym poziomie; w ujęciu globalnym – 86% spodziewa się tak pozytywnego wpływu na zatrudnienie.
„Na drugim biegunie jest 2% firm nad Wisłą, które szacują, że automatyzacja i digitalizacja doprowadzą do redukcji etatów. Podobnego zdania jest 11% pracodawców na świecie” – czytamy w materiale.
W rozbiciu sektorowym – najwięcej firm produkcyjnych w wyniku pandemii podjęło decyzję o przyspieszeniu digitalizacji i automatyzacji procesów (23%), następnie w sprzedaży detalicznej (17% podmiotów) i tyle samo w sektorze finansów, ubezpieczeń oraz nieruchomości.
Najwięcej organizacji wstrzymało digitalizację w sektorze sprzedaży detalicznej (28%) i w budownictwie (23%).
Według dyrektora Manpower Tomasza Walenczaka, część organizacji, w związku z panującą na rynku niepewnością postanowiła ograniczyć swoje plany dotyczące wdrażania innowacyjnych technologii.
Firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników najbardziej w wyniku planów wprowadzenia automatyzacji i cyfryzacji zwiększają zatrudnienie.
„Z powodu pandemii co trzecia duża firma (30%) podjęła decyzję o przyspieszeniu cyfryzacji. W przypadku zarówno średnich, jak i małych przedsiębiorstw potencjał automatyzacji dostrzega 13% firm, a wśród mikroprzedsiębiorstw – 7%” – podano w komunikacie.
Źródło: ISBnews