Ponad 40% Polaków planuje ograniczyć czas spędzany przed ekranami i częściej spotykać się z bliskimi, wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Pokolenie równoległych światów: między rzeczywistością a wirtualnością”. Jednocześnie z raportu wynika, że ponad 50% badanych jest spokojnych o aktualną sytuację związaną z koronawirusem.
„Stopniowe łagodzenie ograniczeń i malejąca liczba zachorowań zmieniły postrzeganie Polaków sytuacji związanej z pandemią COVID-19. Aż dziewięciu na dziesięciu uczestników badania przeprowadzonego na zlecenie Nationale-Nederlanden potwierdza, że luzowanie obostrzeń pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i kondycję psychiczną, a ponad połowa (56%) jest zdania, że sytuacja epidemiczna w Polsce zmierza w dobrym kierunku. Co więcej, aż dwie trzecie respondentów zgadza się z twierdzeniem, że niebawem wrócimy do rzeczywistości znanej sprzed kryzysu. Aż 85% badanych w swoich wakacyjnych planach uwzględniło więcej bezpośrednich spotkań z bliskimi” – czytamy w komunikacie.
Ponadto badanie wykazało, że po ponad roku spędzonym przed ekranami wielu spośród ankietowanych odczuwa cyfrowe zmęczenie.
„Niemal jedna trzecia z nich jest zdania, że korzysta z urządzeń elektronicznych zdecydowanie zbyt często. Wśród kobiet jest to aż 36% badanych, a wśród mężczyzn – 22%. Jedynie co dwudziesty wykorzystuje je mniej niż by chciał. Potrzeba ograniczenia czasu przed ekranem do niezbędnego minimum powoduje, że ankietowani niechętnie decydują się na spotkanie online i najczęściej robią to w ramach obowiązków zawodowych” – czytamy dalej.
Badanie Nationale-Nederlanden pokazuje również, że wiele osób w okresie pandemii straciło pracę. Blisko co dziesiąty ankietowany deklaruje, że otrzymał w tym czasie wypowiedzenie. W największym stopniu problem ten dotyczył osób w wieku 30-34 lata.
„Pandemiczny kryzys nie oznaczał jednak zastoju na rynku pracy. Co piąty respondent w trakcie pandemii zdecydował się na zmianę zatrudnienia – 72% pozostało w tej samej branży, a 12% postanowiło spróbować swoich sił w nowej. W tej drugiej grupie przeważali mężczyźni – 14% w stosunku do 9% kobiet” – napisano także w materiale.
Raport „Pokolenie równoległych światów: między rzeczywistością a wirtualnością” opracowany przez DELab UW na zlecenie Nationale-Nederlanden został oparty o wyniki reprezentatywnego badania sondażowego przeprowadzonego metodą CAWI przez SW Research w dn. 9-16 kwietnia 2021 r. na grupie 1000 mieszkańców Polski w wieku 25-50 lat. Dla porównania nastrojów Polaków zostało przeprowadzone drugie badania na grupie 1000 osób w wieku 25-49 lat metodą CATI. Zrealizował je Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w maju 2021 r., tuż po zniesieniu obostrzeń.
Źródło: ISBnews