Prace przygotowawcze do budowy elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino rozpoczną się w IV kw. 2024 r., podało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Rozpoczęcie budowy samej elektrowni planowane jest na 2028 r.
„Wcześniej przeprowadzone zostaną prace przygotowawcze. Ich start planowany jest na IV kwartał 2024 r. Kluczowe dla procesu inwestycyjnego jest, by do 2028 r. zakończyć szereg postępowań administracyjnych i inwestycji towarzyszących” – napisał wiceminister klimatu i środowiska oraz pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej Maciej Bando w odpowiedzi na interpelację.
Inwestycje towarzyszące obejmują:
– Konstrukcję morską (tzw. MOLF) o długości ok. 1 100 m służący do rozładunku materiałów i elementów wyposażenia, a także infrastrukturę techniczną umożliwiającą prawidłową eksploatację konstrukcji morskiej, za co odpowiedzialny jest dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni.
– Drogę krajową, która zapewni dojazd do elektrowni od najbliższej drogi ekspresowej, za co odpowiada Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad.
– Infrastrukturę kolejową, w tym linie kolejowe wraz z sieciami trakcyjnymi, stacje pasażerskie, terminale towarowe i obiekty inżynieryjne, do czego wyznaczono spółkę PKP Polskie Linie Kolejowe.
– Budowę stacji i linii elektroenergetycznych mających wyprowadzić moc z pierwszej polskiej elektrowni jądrowej za co odpowiedzialne są Polskie Sieci Elektroenergetyczne, wymienił wiceminister.
„Działania w zakresie infrastruktury towarzyszącej rozpoczęły się w zaplanowanym terminie, a ich realizacja umożliwi wylanie tzw. pierwszego betonu w 2028 r. Zaawansowanie prac odpowiada etapowi realizacji projektu” – wskazał Bando w odpowiedzi.
Wiceminister przypomniał, że obecnie toczy się szereg postępowań administracyjnych związanych z infrastrukturą towarzyszącą. Na początku lipca br. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała o złożeniu wniosku o wydanie Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla trasy o łącznej długości ok. 27 km pomiędzy Lubiatowem a drogą ekspresową S6.
Trwa również proces uzyskania Decyzji o Środowiskowych Uwarunkowaniach dla trzech planowanych odcinków linii kolejowych PKP PLK, linia kolejowa Lębork – Łeba, Wejherowo – elektrownia jądrowa oraz elektrownia jądrowa – Steknica, podkreślił.
W ramach „Programu polskiej energetyki jądrowej” pierwszą elektrownię z trzema reaktorami w amerykańskiej technologii AP1000 zbuduje konsorcjum firm Westinghouse i Bechtel w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
Źródło: ISBnews