Prezydent Andrzej Duda dokonał zmian w składzie Rady Ministrów. Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak objął tekę wicepremiera, do rządu dołączyli także: Zbigniew Hoffman, Agnieszka Ścigaj oraz Włodzimierz Tomaszewski.
Na wniosek prezesa Rady Ministrów, postanowieniami prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej powołani zostali Mariusz Błaszczak – minister obrony narodowej na urząd wiceprezesa Rady Ministrów, Zbigniew Hoffman w skład Rady Ministrów – na członka Rady Ministrów, Agnieszka Ścigaj w skład Rady Ministrów na urząd ministra – członka Rady Ministrów oraz pan Włodzimierz Tomaszewski w skład Rady Ministrów na urząd ministra -członka Rady Ministrów.
Nowo powołany wicepremier i ministrowie złożyli przysięgę.
Prezydent podkreślił, że zmiany, które następują w KPRM są realizowane szybko i są powoływane nowe osoby, które będą realizowały bardzo ważne zadania. Zwrócił uwagę, że do zmiany na stanowisku premiera dochodzi kilka dni po ustąpieniu i odwołaniu Jarosława Kaczyńskiego.
„Pod tą propozycją podpisywałem się od samego początku dwiema rękami. Mało jest dzisiaj w łonie Zjednoczonej Prawicy osób o takim doświadczeniu w dziedzinie bezpieczeństwa jak pan minister Mariusz Błaszczak, który nie tylko od lat prowadzi sprawy polskiej obronności w sensie militarnym, jako minister obrony narodowej, ale ma także wcześniejsze doświadczenie na urzędzie ministra spraw wewnętrznych i administracji” – powiedział prezydent.
„Śmiało więc można powiedzieć, że kwestia bezpieczeństwa państwa […] w jakimś sensie jest jego specjalnością” – dodał.
Mariusz Błaszczak został powołany na wicepremiera. Wcześniej, w latach 2015 – 2018 był ministrem spraw wewnętrznych i administracji, od stycznia 2018 roku do listopada 2019 r. pełnił urząd ministra obrony narodowej, ponownie powołany na urząd ministra obrony narodowej w nowym rządzie Mateusza Morawieckiego. W przeszłości pełnił funkcje szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Prawa i Sprawiedliwości, był rzecznikiem prasowym KP PiS, w latach 2010-2015 – przewodniczącym Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Jest absolwentem historii na Uniwersytecie Warszawskim, Krajowej Szkoły Administracji Publicznej oraz studiów podyplomowych na kierunku Samorząd Terytorialny i Rozwój Lokalny oraz Zarządzanie w Administracji.
Zbigniew Hoffman został powołany na ministra – członka Rady Ministrów. Według zapowiedzi szefa PiS Jarosława Kaczyńskiego ma pełnić funkcję szefa Komitetu ds. Bezpieczeństwa. Jednocześnie pełnił funkcję zastępcy szefa Kancelarii Premiera. W przeszłości był wojewodą kujawsko-pomorskim, ekspertem w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, a następnie w Kancelarii Prezydenta RP. W grudniu 2015 r. został powołany na stanowisko wojewody wielkopolskiego. W 2019 r. został przewodniczącym zarządu okręgowego PiS w Poznaniu. W wyborach parlamentarnych w tym samym roku uzyskał mandat posła na Sejm IX kadencji.
Agnieszka Ścigaj została powołana na ministra – członka Rady Ministrów. Według zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego ma odpowiadać za integrację społeczną. Jest posłanką od 2015 roku. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku uzyskała poselską reelekcję z listy PSL (w ramach Koalicji Polskiej), obecnie należy do koła Polskie Sprawy. W Sejmie pracowała w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, Podkomisji stałej do spraw osób niepełnosprawnych i Podkomisji stałej do spraw rynku pracy.
Włodzimierz Tomaszewski został powołany na ministra – członka Rady Ministrów. Jest posłem na Sejm IX kadencji. Uzyskał mandat z listy PiS. W Sejmie pracował w Komisji Infrastruktury, Komisji Finansów Publicznych, Podkomisji stałej do spraw budownictwa oraz gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej, Podkomisji stałej do spraw transportu lotniczego, a także Podkomisji stałej do spraw monitorowania wykorzystania funduszy Unii Europejskiej w zakresie infrastruktury.
Źródło: ISBnews