Produkcja buraków cukrowych może nie wzrosnąć w 2023/2024, mimo zwiększonej powierzchni uprawy, ze względu m.in. na szkodniki, choroby grzybowe i suszę. Ceny skupu buraków na 2024 r. Pfeifer & Langen Polska ustalił z plantatorami na poziomie 40 euro za tonę, wskazali przedstawiciele Pfeifer & Langen Polska w rozmowie z ISBnews.
Z danych Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego wynika, że w sezonie 2022/2023 areał zasiewów spadł do 222 762 ha z 250 078 ha rok wcześniej, a produkcja buraków cukrowych spadła do 14 147,8 tys. ton z 15 271,2 tys. Z kolei produkcja cukru spadła w tym czasie do 2 007,6 tys. ton z 2 300,7 tys. Media podawały zaś wcześniej, powołując się na dyrektora biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego (KZPBC) Rafała Strachotę, że areał uprawy buraka cukrowego w 2023/2024 będzie wynosił ok. 257 tys. ha, co jest największym areałem uprawy od 2005 r.
„Z uwagi na wzrost powierzchni uprawy buraków, można by oczekiwać większej produkcji, jednak przed nami bardzo ważny okres w wegetacji. Szkodniki, choroby grzybowe, susza mogą sprawić, że produkcja nie musi wcale wzrosnąć w stosunku do ubiegłego roku” – powiedział ISBnews menadżer ds. agrotechniki i kluczowych interesariuszy Pfeifer & Langen Polska Maciej Grobelny.
„Obok skośnika buraczaka i suszy, która może wystąpić – na razie ostatnie opady deszczu odsunęły to niebezpieczeństwo od plantacji buraków – dużym zagrożeniem są choroby grzybowe liści, zwłaszcza chwościk buraka (Cercospora beticola). Pierwsze sygnały z monitoringu tych chorób wskazują, że plantatorzy powinni już wykonywać pierwsze zabiegi przeciw tym chorobom” – dodał.
Wyjaśnił, że brak opadów deszczu w maju i w pierwszej połowie czerwca br. sprzyjał nalotowi motyla skośnika buraczaka i składaniu jaj. Skośnik buraczak, który pojawił się w Polsce na plantacjach buraków cukrowych w 2019 r., jest wyjątkowo groźnym szkodnikiem mogącym mocno zredukować plon i jakość buraków cukrowych.
„Opady deszczu w drugiej połowie czerwca na pewno zredukują ilość szkodnika, jednak dziś trudno powiedzieć, w jakim stopniu. Na pewno będzie potrzeba wykonania zabiegu zwalczania tego szkodnika preparatami warunkowo do tego dopuszczonymi. Wg naszych obserwacji zastosowanie preparatu na większości plantacji powinno mieć miejsce w pierwszej dekadzie lipca” – powiedział Grobelny.
„W ubiegłym roku mieliśmy opady na przełomie maja i czerwca, ale później nadszedł suchy okres zwłaszcza w zachodniej i południowej części Polski więc tam, gdzie skośnik głównie występuje. Rok temu mieliśmy gorsze warunki do składania jaj przez motyle, ale bardzo dobre warunki do żerowania larw i rozwoju następnego pokolenia” – dodał.
Wskazał, że straty poczynione przez skośnika buraczaka będzie można ocenić najwcześniej w sierpniu i później, w czasie zbiorów buraków. Dodał, że również pierwsze szacunki tegorocznej produkcji buraka cukrowego będą dokonane w sierpniu.
Pfeifer & Langen Polska ustalił też z plantatorami ceny skupu buraków na poziome 40 euro za tonę na 2024 r.
„Cena skupu buraków w sezonie 2024/25 będzie w końcowym rozliczeniu uzależniona od cen cukru, jakie będą w sezonie 2024/25 notowane na rynku. Taki sposób współpracy prowadzimy od wielu lat w relacjach z plantatorami Pfeifer & Langen Polska. Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom naszych plantatorów, w kwietniu i maju wypracowaliśmy ze związkami plantatorów buraków cukrowych warunki na rok 2024. Jednym z elementów jest określona cena gwarantowana za buraki o standardowej jakości i będzie ona na poziomie 40 euro za tonę buraków” – powiedział ISBnews dyrektor ds. surowcowych Pfeifer & Langen Polska Mirosław Paluch.
Z kolei Krajowa Grupa Spożywcza i rada związków KZPBC ustaliły pod koniec czerwca warunki kontraktacji na rok 2024/25 i plantatorzy dostarczający buraki do KGS w 2024 r. otrzymają zapłatę za buraki kontraktowane o zawartości cukru 16% w kwocie netto nie mniejszej niż 46,5 euro za 1 tonę.
We wrześniu ub.r. P&L informował, że dostarczający buraki do Cukrowni Glinojeck, którzy zawarli umowy kontraktacyjne na rok 2023/2024, otrzymają w bieżącej kampanii cukrowej 48 euro za każdą tonę buraków kontraktowanych o jakości standardowej.
W Polsce działa kilka grup cukrowniczych: Krajowa Grupa Spożywcza (siedem cukrowni), Sudzucker Polska (cztery cukrownie), Pfeifer & Langen (cztery cukrownie) oraz Nordzucker (dwie cukrownie). W ramach Grupy Pfeifer & Langen Polska produkcję cukru w Polsce prowadzą cztery cukrownie: w Środzie Wlkp., Gostyniu, Miejskiej Górce i w Glinojecku, a zakłady skupują buraki wyłącznie od polskich plantatorów, zaś swoje produkty sprzedają m.in. pod marką Diamant.
Źródło: ISBnews