Projekt nowelizacji ustawy dotyczącej cen energii elektrycznej zakłada utrzymanie ceny maksymalnej dla gospodarstw na poziomie 500 zł/MWh w całym 2025r. wynika z projektu. Ceną maksymalną nie zostaną natomiast objęte podmioty z sektora jednostek samorządu terytorialnego (JST), użyteczności publicznej i małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP).
„W projekcie zakłada się przedłużenie obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną. Z uwagi na względną stabilizację na polskich i światowych rynkach energii elektrycznej podmioty z sektora JST, użyteczności publicznej i MŚP znajdują się w bezpieczniejszej sytuacji w porównaniu z odbiorcami w gospodarstwach domowych, dlatego też proponowane wsparcie skierowane zostało wyłącznie w kierunku odbiorców gospodarstwach domowych. Cena maksymalna dla gospodarstw domowych obowiązywać będzie w 2025 r. i ma być utrzymana na dotychczasowym poziomie 500 zł/MWh” – czytamy w uzasadnieniu.
Cena ta będzie odczuwalnym wsparciem w zakresie radzenia sobie przez gospodarstwa domowe z rachunkami za energię, gdyż bez interwencji ustawowej odbiorcy płaciliby ok. 623 zł/MWh – tyle bowiem wynosi średnia cena energii elektrycznej w grupie taryfowej G wynikająca ze zmiany taryf sprzedawców z urzędu, zatwierdzona na okres od 1 lipca 2024 r. do 31 grudnia 2025 r., podano także.
Źródło: ISBnews