Spółki giełdowe, firmy prywatne, organizacje i fundacje przekazują środki finansowe oraz pomoc materialną, jak również wsparcie moralne na rzecz obywateli Ukrainy – w ich Ojczyźnie i w Polsce. Poniżej przedstawiamy najnowsze działania.
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę Ministerstwo Infrastruktury i podległe spółki realizują wiele działań pomocowych, a także wprowadzają szereg ułatwień transportowych. Uchodźcy przyjeżdżający do Polski korzystają m.in. z transportu kolejowego. Dzięki specjalnym pociągom mogą także przemieszczać się do innych krajów w Europie.
Koleje z Polski, Niemiec i Czech współpracują przy przewozie uchodźców, którzy przybyli do Polski w związku z inwazją Rosji na Ukrainę. Polscy kolejarze, wspólnie ze swoimi partnerami z kolei krajów sąsiadujących z Polską, uruchamiają specjalne, dodatkowe pociągi, przewożące uchodźców z Ukrainy.
Od 24 lutego do 13 maja br. z miejscowości przy granicy z Ukrainą odprawiono w sumie 3938 pociągów, w tym 3467 pociągów stałego kursowania i 471 pociągów dodatkowych.
Łącznie, od wybuchu wojny na Ukrainie, tj. od 24 lutego br. do 13 maja br., ze stacji Chełm, Hrubieszów, Dorohusk, Przemyśl, Krościenko, Hrebenne i Jarosław odprawiono ponad 886,5 tys. pasażerów w różnych kierunkach Polski, w tym ponad 715,5 tys. pociągami stałego kursowania i prawie 171 tys. pociągami specjalnymi.
Polski narodowy przewoźnik – PKP Intercity koordynuje działania związane z wykorzystaniem taboru przewoźników regionalnych.
Obserwujemy zainteresowanie korzystaniem z pociągów przewożących uchodźców z Ukrainy do Niemiec, a także Czech i Austrii.
Dlatego polskie spółki kolejowe ściśle współpracują z partnerami z kolei niemieckich i czeskich, by uruchamiać dodatkowe składy specjalne.
Obecnie obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do Niemiec na pokładzie pociągów PKP IC. Polskie koleje uruchamiają także dodatkowe składy, które m.in. z Warszawy, Krakowa czy Katowic przewożą uchodźców w kierunku Niemiec.
Do 13 maja br. łącznie z Polski (z Warszawy, Wrocławia, Przemyśla, Chełma, Krakowa i Gdyni) wyjechało 2058 pociągów z uchodźcami, w tym 1789 pociągów stałego kursowania i 269 pociągów specjalnych, którymi uchodźcy kierowali się do Niemiec i Czech. Przewiozły one łącznie ponad 666,5 tys. osób.
Od 1 kwietnia obowiązują nowe zasady dotyczące bezpłatnych przejazdów PKP Intercity dla uchodźców z Ukrainy. Szczegóły w komunikacie MI: https://www.gov.pl/web/infrastruktura/nowe-zasady-tymczasowych-bezplatnych-przejazdow-pkp-intercity-dla-uchodzcow-z-ukrainy
Dotychczas 1822,8 tys. obywateli Ukrainy uciekających przed wojną skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity.
Bezpłatne przejazdy na terenie swoich krajów oferują także przewoźnicy kolejowi z Niemiec, Czech, Słowacji, Austrii i Węgier, co znacznie ułatwia przemieszczanie się w innych kierunkach.
W ramach działań solidarnościowych UE na rzecz Ukrainy Komisja Europejska przedstawiła szereg działań mających pomóc Ukrainie w eksporcie produktów rolnych. W wyniku inwazji Rosji na Ukrainę i blokady ukraińskich portów, ukraińskie zboża i inne produkty rolne nie mogą być dostarczane do swoich miejsc przeznaczenia. Sytuacja ta zagraża ogólnoświatowemu bezpieczeństwu żywnościowemu i istnieje pilna potrzeba ustanowienia alternatywnych szlaków logistycznych z wykorzystaniem wszystkich odpowiednich rodzajów transportu.
Komisja przedstawia plan działania mający na celu ustanowienie „korytarzy solidarnościowych”, aby Ukraina mogła eksportować zboża, ale także importować potrzebne jej towary, począwszy od pomocy humanitarnej, po pasze dla zwierząt i nawozy.
Komisarz ds. transportu Adina Vălean powiedziała: „20 mln ton zbóż ma zostać wywiezione z Ukrainy przed upływem trzech miesięcy przy użyciu infrastruktury UE. Jest to gigantyczne wyzwanie, więc zasadnicze znaczenie ma koordynacja i optymalizacja łańcuchów logistycznych, wprowadzenie nowych dróg i unikanie wąskich gardeł w największym możliwym stopniu. W naszym komunikacie przedstawiamy rozwiązania nadzwyczajne, ale również średnio- i długoterminowe działania, których celem jest lepsze połączenie i zintegrowanie infrastruktury ukraińskiej z unijną. Zarówno w przypadku średnio- i długoterminowych rozwiązań będziemy pracować z ukraińskimi władzami i ściśle współpracować szczególnie z sąsiednimi państwami członkowskimi, które nie szczędziły wysiłków pomagając podczas tego kryzysu.”
Lidl Polska uruchomił możliwość zatrudniania osób z Ukrainy, publikując wybrane ogłoszenia o pracę w języku ukraińskim. Prowadzone rekrutacje do tej pory zaowocowały zatrudnieniem 120 pracowników z Ukrainy, a nowe wakaty cały czas będą oferowane.
Zgodnie z polityką równych szans, firma Lidl Polska od początku swojej działalności jest otwarta na pracowników różnych narodowości, którzy są częścią zespołu sieci. Firma mając świadomość, że wielu obywateli Ukrainy nieustannie szuka w Polsce pracy, dostosowała swoje platformy rekrutacyjne do aktualnych potrzeb. Co bardzo istotne, wszystkim kandydatom, niezależnie od narodowości, firma oferuje wysokie wynagrodzenia – wyższe niż średnie płace w handlu oraz szeroki pakiet benefitów pozapłacowych. Dodatkowo, stawiając na kulturę włączania, Lidl Polska oferuje wszystkim nowym pracownikom z Ukrainy darmowe lekcje polskiego, które ułatwiają im codzienną pracę. Prowadzone rekrutacje do tej pory zaowocowały zatrudnieniem 120 pracowników z Ukrainy, a nowe wakaty cały czas będą oferowane.
Zespół Lidl Polska liczy aktualnie ponad 25 000 osób. Sieć w dalszym ciągu planuje systematycznie zwiększać zatrudnienie, przeznaczając na utworzenie nowych miejsc pracy blisko 100 mln zł. Planowane w tym roku inwestycje przełożą się na stworzenie ok. 1 500 kolejnych etatów w sklepach, magazynach oraz centrali Lidl Polska.
Sąsiedzkie wsparcie integracji kulturowo-społecznej z uchodźcami z Ukrainy – to jeden z projektów, który uzyskał wsparcie w ramach programu realizowanego przez Kopalnię Wapienia „Czatkowice” z Grupy TAURON. W sumie dofinansowanie otrzyma sześć inicjatyw.
Celem Projektu Grantowego „Dobry Sąsiad” jest wsparcie lokalnej społeczności gminy Krzeszowice. Zwycięskie inicjatywy pomagają w integracji osób z niepełnosprawnością, wspierają kooperację społeczności lokalnej z ukraińskimi gośćmi, przyczyniają się do krzewienia sportu, ale także poprawią bezpieczeństwo na terenie gminy.
– Wspieramy projekty, któremu przyświeca wspólne dobro te przedsięwzięcia które poprawiają jakość życia – mówi Paweł Danek, Prezes Zarządu Kopalni Wapienia „Czatkowice”. – Projekt Grantowy „Dobry Sąsiad” stał się tradycją. Cztery edycje wyłoniły 25 grantobirców. Wszyscy laureaci wykazali się kreatywnością, a ich pomysły wzmacniają lokalne więzi – wyjaśnia Danek.
W konkursie mogły wziąć udział organizacje pozarządowe działające na terenie gminy.
Ochotnicza Straż Pożarna z Krzeszowic zaproponowała montaż automatycznego defibrylatora AED. Defibrylator zostanie zamontowany na budynku Remizy w Krzeszowicach, znajdującym się w sąsiedztwie dworca autobusowego. Urządzenie poprawia bezpieczeństwo mieszkańców i podróżnych.
Koło Gospodyń Wiejskich „Filipowianki” w Filipowicach zaproponowało akcję polegającą na wsparciu integracji kulturowo-społecznej z uchodźcami ukraińskimi. Projekt zakłada organizację warsztatów dla mieszkańców oraz uchodźców z Ukrainy. Spotkania umożliwią przełamanie bariery językowej, kulturowej, zawodowej i społecznej. Będą także okazją do zaprezentowania lokalnych zwyczajów oraz poznania ich ukraińskich odpowiedników.
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Henryka Sienkiewicza w Krzeszowicach zorganizuje turniej tenisa stołowego dla uczniów. Celem projektu jest popularyzacja tenisa stołowego, integracja dzieci oraz kształcenie umiejętności zachowania zasad fair play podczas rozgrywek. Projekt zakłada zakup zewnętrznego stołu ping-pongowego, który wykorzystywany będzie także podczas zajęć wychowania fizycznego. Wydarzenie odbędzie się jesienią.
Stowarzyszenie „Otwórzmy Przed Nimi Życie” planuje zorganizować festyn pod nazwą Żegnamy Lato. Wydarzenie ma charakter integracyjny, skierowane jest do podopiecznych stowarzyszenia i ich opiekunów. Piknik będzie okazją do odpoczynku na świeżym powietrzu, zabaw plenerowych, będzie też okazja do bezpłatnej hipoterapii.
Uczniowski Klub Sportowy „6” w Tenczynku przygotuje akcję z okazji Dnia Dziecka. Program przewiduje gry i zabawy, biegi przełajowe, turniej piłki siatkowej, przedstawienie propagujące zdrowe żywienie, konkurs plastyczny „Moje wymarzone boisko szkolne”, a także naukę tańca.
Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych miejscowości Czerna zorganizuje piknik pod hasłem „Dobry Sąsiad” o charakterze integracyjnym dla społeczności krzeszowickiej i ukraińskiej. Podczas wydarzenia zaplanowane są gry i zabawy, kącik artystyczny „4barwy przyjaźni”, wspólne tańce i śpiewy dzieci obu narodowości.
Fundacja Ukraina – inicjatywy i projekty, w które angażuje się organizacja
1. Fundacja Ukraina kontynuuje regularne wysyłki pomocy humanitarnej, medycznej oraz taktycznej do Ukrainy: 12 maja wyjechały kolejne dostawy z pomocą humanitarną, zorganizowane przez fundację, dla osób uciekających z Mariupola do Dnipro.
2. Nokia przekazała Fundacji Ukraina pomoc humanitarną dla osób w Ukrainie – spółka zobowiązała się wspierać fundację kwotą 10 tys zł miesięcznie przez 6 kolejnych miesięcy. Organizacja jest w trakcie nawiązywania kolejnych współprac z partnerami biznesowymi.
3. Fundacja Ukraina: punkt informacyjny we Wrocławiu nadal działa na Dworcu PKP, codziennie odbywają się konsultacje prawnicze, zawodowe, psychologiczne w Instytucie Praw Migrantów. Wolontariusze fundacji kontynuują swoją działalność w ośrodkach tymczasowego zamieszkania dla uchodźców.
4. 20 maja w Krakowie odbędzie się event dobroczynny „Unity4Ukraine”. Podczas wydarzenia zainicjowanego przez Unity Group i Fundację Ukraina przewidziana jest przestrzeń networkingowa oraz aukcja charytatywna m.in. dzieł ukraińskich i polskich artystów połączona ze zbiórką funduszy na wsparcie działalności Fundacji Ukraina. Zebrane środki zostaną przekazane na działania wspierające aklimatyzację rodzin ukraińskich w Polsce oraz pracę zespołów kryzysowych (dedykowanych m.in. do pomocy humanitarnej). Patronat nad wydarzeniem objęło miasto Kraków oraz Manggha – Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej.
5. Fundacja Ukraina zaprasza na Targi Pracy dla Migrantów (4 czerwca 2022). Targi Pracy Migrantów to wydarzenie, łączące migrantów z doświadczeniem zawodowym oraz pracodawców poszukujących kompetentnych specjalistów do dalszego zatrudnienia.
6. Fundacja Ukraina 13 maja 2022 r. bierze udział w warsztatach – Training of Trainers – „Efektywne przywództwo w czasie kryzysu”, w których uczestniczą przedstawiciele organizacji pozarządowych z całej Polski. Szkolenie finansowane jest z funduszy U.S. State Department’s Bureau for Democracy, Human Rights, and Labor.
Źródło: ISBnews