Rząd planuje przygotowanie systemu teleinformatycznego, umożliwiającego zawieranie umów o pracę i umów zlecenia według gotowych szablonów, wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Planowana forma zawarcia umowy o pracę ma mieć charakter fakultatywny.
Przyjęcie przez RM projektu ustawy o zawieraniu i rozliczaniu umów w sposób elektroniczny przez niektórych pracodawców planowane jest na III kw.
„Projekt ustawy odpowiada m.in. na problem znacznych obciążeń, jakie ponoszone są przez podmiot powierzający pracę, m.in. w związku ze zgłoszeniem do ZUS, obsługą korespondencji z ZUS i naliczaniem składek na ubezpieczenie, wyrejestrowywaniem z ZUS oraz naliczaniem podatku dochodowego. […] Obciążenie te są szczególnie uciążliwe dla mikroprzedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarstw rolnych” – czytamy w wykazie.
Planowane jest:
- udostępnienie przez ministra właściwego do spraw pracy systemu teleinformatycznego umożliwiającego zawieranie umów według gotowych szablonów;
- dostęp do systemu teleinformatycznego po zalogowaniu za pomocą profilu zaufanego na indywidualnym koncie na portalu praca.gov.pl;
- rozszerzenie zastosowania podpisu zaufanego ze spraw urzędowych na zwieranie umów o pracę oraz umów zlecenia pomiędzy pracodawcą a pracownikiem na portalu praca.gov.pl;
- wprowadzenie gotowych do wypełniania wzorów umów o pracę oraz umów zlecenia przygotowanych przez ministra właściwego do spraw pracy, które będą udostępniane w systemie teleinformatycznym.
Głównym założeniem ustawy jest rozbudowa istniejącego już systemu teleinformatycznego na portalu praca.gov.pl o nowe funkcjonalności. Planuje się, że w systemach teleinformatycznych ministra właściwego do spraw pracy będą udostępnione do wypełnienia szablony umowy o pracę oraz umowy zlecenia. Będą one zawierały elementy niezbędne do zawarcia umowy.
W przypadku umowy o pracę będą to, w szczególności:
· strony umowy;
· rodzaj umowy;
· data zawarcia umowy;
· rodzaj pracy;
· miejsce wykonywania pracy;
· wynagrodzenie za pracę;
· wymiar czasu pracy;
· termin rozpoczęcia pracy.
Natomiast w odniesieniu do umowy zlecania szablon będzie zawierał, w szczególności;
· strony umowy;
· datę jej rozpoczęcia i wygaśnięcia;
· przedmiot zlecenia;
· wynagrodzenie;
· czy zleceniobiorca posiada inny tytuł do ubezpieczenia społecznego, a jeśli tak, to jaki.
W wykazie zaznaczono, że nie będą to tzw. „wzory urzędowe umowy o pracę”.
Jednocześnie system nie będzie przewidywał pełnej elastyczności w udostępnianych szablonach umów. Jeśli strony umowy będą chciały zawrzeć dodatkowe elementy umowy, wówczas będą musiały zawrzeć umowę w formie przewidzianej w Kodeksie pracy lub Kodeksie cywilnym.
Projektowane rozwiązanie ma bowiem na celu ułatwienie zawierania prostych umów w typowych sytuacjach.
Przewiduje się, że system teleinformatyczny dokona zgłoszeń do ZUS i KAS, oraz wyliczanie i opłacanie składek i zaliczek podatkowych, a także wysokości wynagrodzenia, jakie należy wpłacić pracownikowi na konto. Dodatkowo funkcjonalność systemu ma być uzupełniona m.in. o wystawianie przez pracownika wniosków urlopowych, naliczanie i rozliczanie urlopu udzielonego pracownikowi. Nie będzie natomiast możliwości opracowywania rozkładu czasu pracy pracownika na kolejne okresy, ani rozliczania jego czas pracy.
Z kolei system teleinformatyczny publicznych służb zatrudnienia ma umożliwić po utracie pracy przez pracownika kontakt w sposób elektroniczny z organem zatrudnienia.
Projektowane przepisy zakładają także rezygnację z zapisu dot. przechowywania przez pracodawcę dokumentacji pracowniczej przez okres trwania zatrudnienia oraz 10 lat po jego ustaniu.
W wykazie podkreślono, że narzędzie w systemie teleinformatycznym nie będzie zapewniało takiej samej elastyczności i tylu wariantów co forma tradycyjna. Będą to maksymalnie uproszczone rozwiązania, które mają ułatwić zawieranie i rozliczanie umów w sytuacjach najczęściej spotykanych.
Strony umowy będą miały wybór czy chcą indywidualnie ukształtować łączący ich stosunek prawny (wybierając tradycyjną formę pisemną), czy skorzystać z rozwiązań dostarczonych w systemie teleinformatycznych, podano także.
Źródło: ISBnews