Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, przewidujący ułatwienia dotyczące udzielania pomocy osobom i instytucjom, które zostały poszkodowane przez powódź w południowo-zachodniej Polsce, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
„Najważniejsze rozwiązania:
* Uzupełnione zostają przepisy dotyczące zabezpieczenia ciągłości udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. Chodzi także o jak najszybsze wsparcie finansowe (finansowanie lub dofinansowanie) podmiotów, które wykonują działalność leczniczą na terenach dotkniętych skutkami powodzi.
* Uczelnie niepubliczne, które zostały dotknięte skutkami powodzi, będą mogły otrzymać wsparcie ze środków budżetu państwa.
* Zwiększona zostaje dostępność wsparcia finansowego dla studentów w formie zapomogi.
* Minister funduszy i polityki regionalnej będzie mógł zmieniać programy pomocowe, na podstawie których możliwe będzie kierowanie pomocy publicznej do przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź.
* Przyspieszone zostaje wsparcie dla przedsiębiorców, jeśli chodzi o udzielanie ulg w spłacie zobowiązań podatkowych.
* Wprowadzone zostają czasowe przepisy, które przyspieszą proces szacowania szkód dotyczących zabytków.
* Spod egzekucji sądowej i administracyjnej wyłączone zostają środki, które pochodzą ze świadczeń uzyskanych w związku z powodzią.
* Uproszczone zostają przepisy dotyczycące procesu wycinki drzew lub krzewów.
* Uproszczone zostają zasady udzielania i rozliczania zasiłków celowych z pomocy społecznej przeznaczonych na cele remontowo-budowlane.
* Zwiększony zostaje poziom dotacji celowej dla wszystkich gmin poszkodowanych w powodzi, na realizację zadań własnych do 100% wartości zadania” – czytamy w komunikacie.
Nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo z dniem następującym po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.
Źródło: ISBnews