Rada Ministrów przyjęła dziś przygotowany przez MRPiPS projekt ustawy o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP, podało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS). Ustawa realizuje jeden z kamieni milowych zapisanych w Krajowym Planie Odbudowy (KPO).
„Ustawa regulować będzie w sposób kompleksowy zagadnienia dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom w Polsce. Nowe przepisy pozwolą na ograniczenie obserwowanych wyłudzeń zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen, tym samym w bardziej efektywny sposób zapewniać będą bezpieczeństwo na rynku pracy” – czytamy w komunikacie.
W zwiększeniu szybkości i efektywności postępowań administracyjnych w sprawach zatrudniania cudzoziemców pomoże proponowana w ustawie „elektronizacja” postępowań oraz wprowadzenie nowych funkcjonalności w systemach informatycznych służących weryfikacji wydawania zezwoleń na pracę. Zmianę te wesprze utworzenie rejestru umów o pracę. Po wprowadzeniu ustawy pracodawca będzie zobowiązany przesłać do urzędu wydającego zezwolenie na pracę kopię umowy zawartej z cudzoziemcem.
„Projekt ustawy zwiększa ochronę polskich pracowników i przedsiębiorców. Chroni też pracowników cudzoziemskich przed nieuczciwymi pracodawcami. Nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie tworzeniu się 'równoległego’ rynku pracy dla cudzoziemców, w najcięższych i najgorzej płatnych sektorach polskiej gospodarki, gdzie przepisy prawa pracy nie są prawidłowo przestrzegane. Regulacje ograniczą nadużycia towarzyszące zatrudnianiu cudzoziemców, takie jak zaniżanie wynagrodzeń, czy wyzysk, które często odbijają się negatywnie nie tylko na zagranicznych pracownikach, ale też wypychają polskich pracowników z rynku pracy” – czytamy dalej.
Najważniejsze nowe regulacje wprowadzane przez projekt ustawy to:
* pełna elektronizacja załatwiania spraw zezwoleń na pracę i oświadczeń w celu skrócenia terminów rozpatrywania spraw;
* doprecyzowanie i dodanie nowych przesłanek odmowy wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca – po wejściu w życie przepisów ustawy wojewoda odmówi wydania zezwolenia na pracę pracodawcy, który np. nie prowadzi działalności uzasadniającej powierzenie pracy danemu cudzoziemcowi w danym okresie lub działa głównie w celu ułatwiania cudzoziemcom wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
* zaostrzenie kar za nielegalne zatrudnianie cudzoziemców – taka praktyka będzie zagrożona karą grzywny w wysokości od 3000 do 50000 zł za każdy przypadek takiego zatrudnienia;
* rozwiązania mające na celu efektywną integrację cudzoziemców w Polsce.
Źródło: ISBnews