Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, który zakłada poprawę dostępu do informacji dotyczących dostępności usług szerokopasmowych na terenie Polski, w tym m.in. stworzenie centralnej bazy danych, podało Centrum Informacyjne Rządu (CIR).
„Rząd chce zapewnić lepszy dostęp do informacji dotyczących dostępności usług szerokopasmowych na terenie Polski. Chodzi o stworzenie centralnej bazy danych, dzięki której możliwe będzie uzyskanie informacji m.in. o możliwości skorzystania z wybudowanych sieci szerokopasmowych, rodzaju świadczonych usług czy ofercie dostępu do Internetu szerokopasmowego” – czytamy w komunikacie.
Najistotniejsze rozwiązania, proponowane w projekcie:
– wdrożony zostanie System Informacyjny o Dostępie do Usług Stacjonarnego Internetu Szerokopasmowego (SIDUSIS).
– system będzie zbierał i nieodpłatnie udostępniał informacje o punktach adresowych, w których usługi transmisji danych zapewniających stacjonarny szerokopasmowy dostęp do Internetu (za pomocą stacjonarnych lub ruchomych sieci telekomunikacyjnych):
- są oferowane,
- są planowane do udostępnienia, dzięki inwestycjom finansowanym ze środków publicznych,
- są planowane do udostępnienia w ciągu trzech lat, dzięki inwestycjom ze środków prywatnych.
– użytkownicy systemu, za pomocą formularzy elektronicznych, będą mogli m.in. zgłosić w danym punkcie adresowym zapotrzebowanie na usługę stacjonarnego szerokopasmowego dostępu do Internetu. SIDUSIS będzie umożliwiał wysyłanie automatycznych powiadomień o takim zapotrzebowaniu do wybranego podmiotu, który w tym punkcie adresowym może świadczyć usługi.
– nowe przepisy wprowadzą możliwość wyznaczenia w urzędach gmin tzw. koordynatorów szerokopasmowych. Rola koordynatora będzie polegała m.in. na reprezentowaniu gminy w kwestiach związanych z rozwojem i utrzymaniem sieci szerokopasmowych na jej terenie.
Źródło: ISBnews