Sejm przyjął nowelizację ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz ustawy prawo budowlane, która zakłada m.in. zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę silosów oraz jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych do 300 m3.
Za nowelą głosowało 429 osób, przeciw było 2, wstrzymało się 14.
Wcześniej posłowie odrzucili zgłoszone poprawki.
Ze względu na sytuację na krajowym rynku zbóż, spowodowaną agresją Rosji na Ukrainę, nowela zakłada liberalizację przepisów dot. budowy silosów i budynków gospodarczych i wiat.
Zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę dotyczy:
– naziemnych silosów na materiały sypkie, o pojemności do 250 m3 i wysokości nie większej niż 15 m oraz
– jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
Inwestycje te będą możliwe do przeprowadzenia na podstawie zgłoszenia.
Ponadto nowela zakłada zwolnienie z konieczności uzyskania pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia budowy jednokondygnacyjnych budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 150 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 6 m i wysokości nie większej niż 7 m, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane.
W celu zachowania bezpieczeństwa konstrukcji, ustawa wprowadza konieczność dołączenia dokumentacji technicznej w przypadku budynków gospodarczych i wiat o prostej konstrukcji, związanych z produkcją rolną, o powierzchni zabudowy do 300 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 7 m i wysokości nie większej niż 7 m wykonanej przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane.
Do noweli wprowadzono też przepisy, zgodnie z którymi kwota 445 mln zł z nadwyżki środków finansowych Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, ustalona na dzień 31 grudnia 2022 r., pozostająca po uregulowaniu zobowiązań Zasobu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, nie zostanie wpłacona do budżetu państwa w 2023 r. lecz przeznaczona na pożyczki dla rolników m.in. na środki ochrony roślin czy nawozy.
Źródło: ISBnews