Po pierwszym czytaniu, Sejm skierował projekt nowelizacji ustawy wiatrakowej do dalszych prac w Komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych oraz Komisji Infrastruktury.
W czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy wiatrakowej, a dziś – głosowanie. Zmiana przepisów pozwoli na budowę nawet 10 GW nowych mocy do 2030 r., podkreśliło Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ).
Wnioski opozycji o odrzucenie projektu nie uzyskały większości sejmowej, wobec czego projekt nowelizacji został skierowany do dalszych prac w komisjach.
„Naszym celem jest zwiększanie suwerenności i niezależności polskiego systemu elektroenergetycznego. Jeżeli chcemy mieć niższe rachunki za energię elektryczną w Polsce i poprawić konkurencyjność polskiej gospodarki, to ta ustawa jest nam potrzebna” – powiedziała szefowa resortu Paulina Hennig-Kloska podczas sejmowej debaty.
Dzięki zlikwidowaniu zasady 10H, potencjalna powierzchnia pod inwestycje wzrośnie o 26%. Minimalna odległość od zabudowy mieszkaniowej zmieni się z 700 na 500 m, przypomniał resort.
„Nowe przepisy utrzymają jednak zakaz budowy elektrowni wiatrowych na terenach parków narodowych, rezerwatów przyrody, parków krajobrazowych i obszarów Natura 2000 oraz w ich pobliżu. Elektrownie wiatrowe nie powstaną bliżej niż 1500 m w przypadku parków narodowych (dotychczas było to 10H), 500 m w przypadku rezerwatów przyrody oraz 500 m dla obszarów Natura 2000 ustanowionych w celu ochrony ptaków i nietoperzy” – czytamy w komunikacie.
Źródło: ISBnews