Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym, zakładającą likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz wprowadzającą tzw. test niezawisłości sędziego, ale tylko dla spraw aktualnie rozpatrywanych przez sądy. Za nowelą wraz z poprawkami głosowało 231 posłów, przeciw było 208, a 13 wstrzymało się od głosu.
Wcześniej posłowie przyjęli kilkanaście poprawek. Jedna z nich zakładała usunięcie preambuły do nowelizacji, inna doprecyzowała właściwości Izby Cywilnej, Izby Pracy i Ubezpieczeń Społecznych oraz Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.
Przed głosowaniem wycofano natomiast dwie z poprawek dotyczących tzw. testu bezstronności i niezawisłości sędziego w stosunku do prawomocnych orzeczeń.
Nowelizacja zakłada m.in. likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. W jej miejsce ma zostać powołana Izba Odpowiedzialności Zawodowej, oparta na zasadach już istniejących w polskim sądownictwie. Ma ona składać się z 11 sędziów, wybieranych spośród wszystkich sędziów SN (za wyjątkiem I prezesa SN i prezesów SN) w drodze głosowania.
Po wyborze i powołaniu będą oni pełnić funkcję w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej w ramach pensum sędziowskiego – w części w tej izbie (do 50% pensum), w części w innych izbach, do których zostali powołani.
Nowela zakłada wprowadzenie testu bezstronności i niezawisłości sędziowskiej zarówno w toczących się sprawach, jak i w tych, w których zapadł już prawomocny wyrok.
Źródło: ISBnews