Urząd Regulacji Energetyki (URE), wychodząc naprzeciw potrzebom branży ciepłownictwa, związanym z procesem transformacji i finansowaniem inwestycji dekarbonizacyjnych, dopuścił możliwość składania przez podmioty eksploatujące jednostki kogeneracji, dwóch odrębnych wniosków o zatwierdzenie taryfy, z zastosowaniem wybranej metodologii kalkulacji cen: uproszczonej lub kosztowej, podał Urząd.
„Regulator wielokrotnie sygnalizował potrzebę wsparcia sektora ciepłownictwa oraz promowania produkcji ciepła i energii elektrycznej w skojarzeniu, a także ogromne potrzeby sektora związane z transformacją klimatyczno-energetyczną. Prezes URE podjął wiele działań wychodzących naprzeciw tym potrzebom. Kolejnym takim krokiem jest wprowadzenie możliwości składania przez przedsiębiorstwo posiadające więcej niż jedną jednostkę kogeneracji, dwóch odrębnych wniosków o zatwierdzenie taryfy dla ciepła, obejmujących jednostki kogeneracji, dla których ceny z wytwarzania ciepła są kalkulowane na podstawie:
§ 13 rozporządzenia taryfowego, tj. metody uproszczonej kalkulacji cen,
§ 14 rozporządzenia taryfowego, tj. metody kosztowej kalkulacji cen” – czytamy w komunikacie.
Ponadto URE wielokrotnie podkreślał potrzebę stworzenia modelu centralnego finansowania modernizacji ciepłownictwa, a także podjęcia przez przedsiębiorstwa energetyczne wysiłków na rzecz poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji, w tym dostępnych funduszy unijnych i krajowych, a także środków komercyjnych i prywatnych. W okresie dynamicznych wzrostów cen paliw, prezes URE podjął współpracę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który uruchomił kredyty na utrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw ciepłowniczych. Co ważne, koszty obsługi tych kredytów są uwzględniane przez regulatora w taryfach dla ciepła, wskazano w materiale.
W 2024 r. w URE zainicjowano działania na rzecz dialogu pomiędzy sektorem elektroenergetycznym a ciepłowniczym, które są prowadzone m.in. w ramach Karty Efektywnej Transformacji Sieci Dystrybucyjnych Polskiej Energetyki. W ich rezultacie przedstawiciele obu sektorów zobowiązali się do rozpoczęcia rozmów dotyczących współpracy w kwestii wyzwań związanych z unijną polityką klimatyczną i transformacją ciepłownictwa, w tym rozwoju technologii „power to heat” oraz magazynowania ciepła, a także dostosowania sieci do nowych potrzeb ciepłownictwa systemowego, podsumowano.
Źródło: ISBnews