Udział długu nominowanego w walutach obcych w długu Skarbu Państwa zostanie utrzymany na poziomie poniżej 25%, z możliwością przejściowych odchyleń według „Strategii zarządzania długiem sektora finansów publicznych w latach 2024–2027 wraz z aktualizacją”, przyjętą dziś przez Radę Ministrów.
„Dla realizacji Strategii w latach 2024-2027 przyjęto m.in., że:
– utrzymane zostanie elastyczne podejście do kształtowania struktury finansowania pod względem wyboru rynku, waluty i instrumentów, w stopniu przyczyniającym się do minimalizacji kosztów obsługi długu i przy ograniczeniach, które wynikają z przyjętych poziomów ryzyka;
– głównym źródłem finansowania potrzeb pożyczkowych budżetu państwa pozostanie rynek krajowy;
– udział długu nominowanego w walutach obcych w długu Skarbu Państwa zostanie utrzymany na poziomie poniżej 25%, z możliwością przejściowych odchyleń wynikających z uwarunkowań rynkowych lub budżetowych;
– utrzymywana będzie średnia zapadalność krajowego długu Skarbu Państwa na poziomie zbliżonym do 4,5 roku, a całego długu co najmniej 5 lat, z uwzględnieniem możliwości przejściowych odchyleń, wynikających z uwarunkowań rynkowych lub budżetowych” – czytamy w komunikacie Kancelarii Premiera.
Dziś podczas konferencji prasowej minister finansów Andrzej Domański powiedział, że rząd obserwuje duże zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskim długiem i prawdopodobne jest, że większa część długu niż w latach poprzednich, trafi do tych inwestorów. Szef resortu zapowiedział wcześniej podczas konferencji, że potrzeby pożyczkowe netto sięgną 250 mld zł w 2024 r.
Dług sektora general government wzrośnie do 54,2% PKB w 2024 r. wobec 49,3% PKB w br. według projektu budżetu na przyszły rok przyjętego dziś przez Radę Ministrów.
Źródło: ISBnews