Obowiązujący system rozliczania prosumentów – tzw. system opustów wymaga korekty, ale powinien być dostępny także dla nowych prosumentów, którzy wejdą na rynek po roku 2021, uważa wiceminister rozwoju, pracy i technologii Anna Kornecka.
Odejście od dotychczasowego systemu opustów zakłada projekt nowelizacji prawa energetycznego i ustawy odnawialnych źródłach energii, przygotowany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ), nad którym zakończyły się konsultacje społeczne. Zgodnie z proponowanymi rozwiązaniami, nowi prosumenci, wchodzący na rynek po 2021 r. mieliby możliwość sprzedaży nadwyżek energii elektrycznej po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału.
„Konsultacje są prowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i i Technologii złożyło swoje uwagi do zaprezentowanych rozwiązań legislacyjnych. Częściowo też publikowaliśmy nasze stanowisko, jeżeli chodzi o system opustowy, nad którego reformą Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii od dłuższego czasu pracowało, czyli założenia reformy systemu opustowego, który jako taki musi ulec pewnej korekcie, ale postulujemy wysłużenie istnienia systemu opustowego na pewno jeszcze na okres kilku lat” – powiedziała Kornecka podczas konferencji prasowej.
Wyraziła nadzieję na wypracowanie wraz z MKiŚ kompromisowego rozwiązania.
„Sygnały płynące z Ministerstwa Klimatu i Środowiska na razie są dosyć optymistyczne, że jest wola dialogu i mamy nadzieję, że nasze stanowisko, nasze postulaty zostaną uwzględnione” – dodała.
Opust to sposób bezgotówkowego rozliczenia energii elektrycznej pobranej przez prosumenta oraz wyprodukowanej w mikroinstalacji. Rozliczenie w ramach opustu odbywa się w okresie rocznym lub krótszym w zależności od zapisów w umowie ze sprzedawcą energii, przy czym dla instalacji o mocy do 10 kW za 1 kWh oddaną do sieci prosument może odebrać 0,8 kWh.
W przypadku instalacji o mocy powyżej 10 kW za 1 kWh oddaną może odebrać 0,7 8 kWh.
Źródło: ISBnews