Odsetek badanych spodziewających się pogorszenia sytuacji gospodarczej kraju w ciągu pół roku wzrósł do 54% z 51% na koniec lipca, wynika z III fali badania nastrojów gospodarstw domowych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) i Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). 16% Polaków uważa, że sytuacja w ciągu pół roku poprawi się.
„Pod koniec sierpnia w porównaniu do polowy lipca opinie co do zmian sytuacji gospodarczej kraju są bardziej pesymistyczne. O 9 pkt proc. zmniejszył się odsetek osób spodziewających się poprawy sytuacji i jednocześnie o 6 pkt proc. wzrósł odsetek respondentów spodziewających się pogorszenia sytuacji” – czytamy w raporcie.
Badanie wykazało, że odsetek osób, które oceniają obecną sytuację gospodarczą kraju jako dobrą spadł o 10 pkt proc., a o 2 pkt proc. wzrósł odsetek osób źle oceniających sytuację gospodarczą kraju. Odsetek niezdecydowanych wzrósł o 7 pkt proc. Pozytywnie sytuację gospodarczą Polski ocenia 26% badanych, negatywną ocenę deklaruje 34% respondentów, podano także.
W przypadku oceny sytuacji gospodarstw domowych większość Polaków (71%) pozytywnie ocenia sytuację finansową swoich gospodarstw domowych, negatywne oceny wskazało 24% badanych. Połowa badanych (57%) ocenia, że pandemia nie wpłynęła na zmianę sytuacji finansowej gospodarstw domowych, zaś w przypadku co trzeciego respondenta (34%) wpływ był negatywny.
„Wyniki III fali badań nastrojów konsumenckich pokazują, że skutki pandemii stają się widoczne w sytuacji gospodarstw domowych. 35% badanych zgłosiło, że ich oszczędności się zmniejszyły, co może być związane z wykonywaniem pracy w niepełnym wymiarze godzinowym, co przekłada się na niższe dochody. Jeżeli dołożymy do tego wyraźną zmianę w zakresie podejmowanych aktywności i znaczące ograniczenie w korzystaniu z usług w obszarach kultury, sportu, rozrywki czy handlu, to dostrzeżemy, że w nastrojach gospodarstw domowych odzwierciedlenie znajduje nie tyle samo pogorszenie sytuacji, ale obawa i ostrożność, z jakimi wchodzą w okres jesienny” – powiedział zastępca dyrektora w PIE Andrzej Kubisiak, cytowany w komunikacie.
W badaniu respondenci wskazali, że możliwość oszczędności w ciągu najbliższych 3 miesięcy jest prawdopodobna dla 31% z nich, a nieprawdopodobna dla 59%.
Badanie potwierdziło, że respondenci rzadziej biorą udział w wydarzeniach kulturalnych, rzadziej korzystają z usług sportowych, restauracyjnych. Wyjazd wakacyjny odbyło 35% respondentów.
„Czterech na pięciu badanych (80%) rzadziej niż przed pandemią bierze udział w wydarzeniach kulturalnych i rozrywkowych. Z basenów, siłowni i klubów fitness rzadziej korzysta 70% badanych, a z restauracji, pubów i barów 68%. Ponad połowa (58%) respondentów rzadziej robi zakupy w supermarketach i galeriach handlowych. Jednocześnie blisko połowa (47%) badanych tak samo często jak przed pandemią korzysta z usług fryzjerskich i kosmetycznych” – czytamy dalej.
Badanie na zlecenie PFR i PIE przeprowadzono przez IBRiS w przeprowadzono przez IBRiS w dniach 24-26 sierpnia za pomocą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych (CATI) na próbie losowej 1098 osób. Na podstawie tej próby możemy przeprowadzić wnioskowanie o populacji Polaków przy poziomie ufności 0,95 i z 3-procentowym błędem szacunków wskaźników struktury.
Źródło: ISBnews