Ukraińscy przedstawiciele branży budowlanej chcą odtworzyć własne zdolności produkcyjne przed planową odbudową infrastruktury kraju, ocenił dla ISBnews prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa (ZPPMdB) Szymon Firląg.
Prezes Związku zwrócił uwagę, że wyczekiwany przez wiele branż polskiej gospodarki projekt odbudowy Ukrainy zasilany pieniędzmi rządów i instytucji międzynarodowych niekoniecznie musi być „złotym okresem” dla rodzimych producentów materiałów budowlanych.
„W opinii przedstawicieli Ukrainy, których miałem okazję niedawno wysłuchać, to, co jest dla nich ważne, to odtworzenie produkcji materiałów na miejscu. Zależy im na uniezależnieniu się od Rosji i rozbudowie własnych zdolności produkcyjnych. Tylko takie działania zapewnią im trwały rozwój i wzmocnią gospodarkę” – powiedział Firląg w rozmowie z ISBnews.
Ocenił, że dla Ukraińców istotną kwestią będzie odbudowa kraju w wyższym standardzie, np. energetycznym lub bezpieczeństwa niż przed wojną, a także podnoszenie kompetencji ukraińskich pracowników i inżynierów oraz zapewnienie rąk do pracy.
„Nie będzie to proste w sytuacji, gdy prowadzone są działania wojenne, znaczna część budynków jest opuszczona, nastąpiła migracja wewnętrzna, a gospodarka jest w zapaści. Wydaje się, że dużo ważniejsze byłyby gwarancje udzielone przez polski rząd firmom, które chciałyby uruchomić lub wznowić produkcję w Ukrainie oraz prowadzić szkolenie lokalnych pracowników, aby odbudowali to, co zostało zniszczone, ale w wyższym standardzie” – wskazał prezes Związku.
Wśród polskich ewentualnych beneficjentów odbudowy Ukrainy wskazał m.in. dostawców materiałów z sektora infrastruktury energetycznej i systemów ciepłowniczych.
„W opinii producentów wyrobów budowlanych, rynek ukraiński jest trudny, a wprowadzona administracja wojskowa dodatkowo nie ułatwia prowadzenia inwestycji. Do tego dochodzi kwestia transportu wyrobów, która nie we wszystkich przypadkach jest opłacalna. Na pewno część firm może aktywnie uczestniczyć w tym procesie – przykładowo producenci urządzeń potrzebnych do odbudowy zniszczonej infrastruktury energetycznej lub systemów ciepłowniczych” – powiedział.
„Ponadto zniszczone zostały wszystkie huty szkła i są poważne braki w tym obszarze. Działania wojenne powodują uszkodzenie w pierwszej kolejności stolarki okiennej i drzwiowej” – dodał.
Pomimo ograniczania skali produkcji, polscy producenci materiałów budowlanych – zdaniem Firląga – nie powinni mieć problemu z zaspokojeniem ewentualnego ponadnaturalnego popytu z Ukrainy.
Prezes dodał również, że jako Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa nie rozmawiają jeszcze z odpowiednimi organami o szczegółach czy prognozowanej skali procesu odbudowy ukraińskiej infrastruktury.
„Kompleksowa strategia odbudowy Ukrainy dopiero powstaje. Istniejące programy mają charakter doraźny i są raczej małe. Koncentrują się głównie na szybkiej naprawie tego, co zostało zniszczone czy uszkodzone. Warunkiem do rozpoczęcia odbudowy Ukrainy jest oczywiście zakończenie wojny” – wskazał w rozmowie z ISBnews Firląg.
Jego zdaniem, potencjalna odbudowa Ukrainy prowadzona z zaangażowaniem polskich producentów materiałów budowlanych nie wpłynie „w znacznym stopniu” na ceny wyrobów budowlanych w Polsce.
„Po pierwsze, popyt z tym związany może być mniejszy od spodziewanego, a polskie firmy mają wolne moce produkcyjne. Po drugie, po zakończeniu wojny i przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej nastąpi ożywienie wymiany handlowej. Polski rynek otworzy się na wyroby ze Wschodu, które mogą być konkurencyjne cenowo” – wyjaśnił.
„Trzeba bowiem podkreślić, że w chwili obecnej rynkowa cena energii elektrycznej w Polsce jest najwyższa w Europie. To znacząco wpływa na koszty produkcji naszych wyrobów. Podsumowując, nie wydaje mi się zatem, aby odbudowa Ukrainy w znacznym stopniu wpłynęła na ceny wyrobów budowlanych w Polsce” – dodał.
Związek Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa powstał jesienią 2002 r. Jest organizacją skupiającą przedsiębiorstwa, reprezentującą ponadbranżowe interesy członków wobec środowisk zewnętrznych, w tym naukowo-technicznych, organów administracji państwowej i samorządowej. Związek jest członkiem Konfederacji Lewiatan.
Źródło: ISBnews