W ciągu 100 dni urzędowania zostanie przedstawiony Plan na Rzecz Czystego Przemysłu, ukierunkowany na inwestycje w infrastrukturę i przemysł, zwłaszcza w sektorach energochłonnych, zapowiedziała Ursula von der Leyen, wskazana jako kandydatka na przewodniczącą Komisji Europejskiej. Poinformowała, że zaproponuje utworzenie Europejskiej Unii Oszczędności i Inwestycji oraz nowego Europejskiego Funduszu na rzecz Konkurencyjności.
Głosowanie nad wyborem przewodniczącego Komisji zaplanowano na dzisiaj.
„W ciągu pierwszych 100 dni przedstawię nową Czystą Umowę Przemysłową. Będzie ona ukierunkowywać inwestycje na infrastrukturę i przemysł, w szczególności w sektorach energochłonnych. Pomoże to stworzyć wiodące rynki we wszystkim, od czystej stali po czyste technologie, a także przyspieszy planowanie, przetargi i wydawanie pozwoleń” – powiedziała von der Leyen w przemówieniu przed Parlamentem Europejskim.
Zapowiedziała zapisanie celu redukcji CO2 o 90% w porównaniu do 1990 roku (ogłoszonej przez KE w lutym 2024) w europejskim prawie klimatycznym.
Przypomniała, że w pierwszej połowie tego roku 50% produkcji energii elektrycznej pochodziło ze źródeł odnawialnych – lokalnych i czystych. Inwestycje w czyste technologie w Europie wzrosły ponad trzykrotnie w tym okresie.
„Przyciągamy więcej inwestycji w czysty wodór niż USA i Chiny razem wzięte. Wreszcie, w ostatnich latach zawarliśmy z globalnymi partnerami 35 nowych umów dotyczących czystych technologii, wodoru i surowców krytycznych. To jest Europejski Zielony Ład w działaniu. Chcę więc jasno powiedzieć. Będziemy trzymać się naszej nowej strategii wzrostu i celów, które wyznaczyliśmy na lata 2030 i 2050” – podkreśliła.
Zadeklarowała, że czas obecnego mandatu Komisji będzie „czasem inwestycji”.
„Europa potrzebuje więcej inwestycji, od rolnictwa po przemysł, od technologii cyfrowych po technologie strategiczne, ale także więcej inwestycji w ludzi i ich umiejętności. Ten mandat musi być czasem inwestycji. Zaczyna się od ukończenia naszej unii rynków kapitałowych i mobilizacji większego finansowania prywatnego” – podkreśliła.
Zwróciła uwagę, że europejski rynek kapitałowy jest zbyt rozdrobniony, w związku z tym – jak powiedziała – każdego roku 300 mld euro trafia z Europy na rynki zagraniczne, a następnie – kontynuowała – te pieniądze są często wykorzystywane do kupowania innowacyjnych europejskich firm z zagranicy.
„To musi się zmienić” – oznajmiła.
„Musimy wykorzystać to ogromne bogactwo, aby stworzyć wzrost tutaj w Europie. Dlatego zaproponujemy Europejską Unię Oszczędności i Inwestycji. Europejskie start-upy nie powinny musieć patrzeć na USA lub Azję, aby sfinansować swoją ekspansję” – dodała.
Zadeklarowała też, że zaproponuje nowy Europejski Fundusz na rzecz Konkurencyjności, skupiony na wspólnych i transgranicznych projektach europejskich, które będą napędzać konkurencyjność i innowacyjność – w szczególności w celu wsparcia Planu na rzecz Czystego Przemysłu.
Jednocześnie zapowiedziała wzmocnienie mandatu Europolu, który miałby prowadzić operacje policyjne na terenie Unii, wzmocnienie Frontexu i potrojenie liczby funkcjonariuszy europejskich straży granicznych i przybrzeżnych do 30 tys. oraz utworzenie Europejskiej Unii Obrony.
„Nasze wydatki zagraniczne są zbyt duże. Musimy zatem stworzyć jednolity rynek obronny. Musimy inwestować więcej w zaawansowane zdolności obronne. […] Musimy inwestować razem. I musimy ustanowić wspólne europejskie projekty. Na przykład kompleksowy system obrony powietrznej – Europejska Tarcza Powietrzna, która nie tylko będzie chronić naszą przestrzeń powietrzną, ale będzie również silnym symbolem europejskiej jedności w kwestiach obronności” – podkreśliła.
Źródło: ISBnews