Rada Polityki Pieniężnej (RPP) w większości nie opowiada się za obniżkami stop procentowych w tym roku, poinformował członek RPP Ludwik Kotecki.
„W Radzie głosów, że moglibyśmy obniżać stopy procentowe w tym roku już chyba nie mamy. Dziś wiemy, że jest za wcześnie, by obniżać stopy w tym roku, szczególnie, że wiemy, iż polityka fiskalna była luzowana w ub.r., podwajając deficyt do 3,7% PKB w ub.r. z 1,8% deficytu w 2021 r. To oznacza, że większy ciężar spada znowu na politykę pieniężną. Od III kw. gospodarka zacznie się dźwigać. Nie ma w takich warunkach [miejsca] na luzowanie polityki pieniężnej, wręcz przeciwnie” – powiedział Kotecki podczas XV Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EKG) w Katowicach. Agencja ISBnews jest patronem medialnym Kongresu.
Były członek RPP Eugeniusz Gatnar wskazał, że obecnie polityka pieniężna powinna być bardziej restrykcyjna, w momencie wsparcia najbiedniejszych gospodarstw domowych przez rząd.
„Rozumiem, że rząd pomaga Polakom i luzuje politykę fiskalną. Najbiedniejsze gospodarstwa domowe odczuwają silniej wysoką inflację. To, że rząd wspiera te grupy społeczne jest w porządku. Natomiast polityka pieniężna powinna być w tym momencie bardziej restrykcyjna. Jestem zdziwiony, że RPP tak szybko zakończyła ten cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Widziałbym zacieśnienie do 7,5% w przypadku stopy referencyjnej, by zamortyzować transfery socjalne” – powiedział Gatnar podczas panelu na EKG.
RPP podwyższała stopy procentowe od października 2021 r. do września 2022 r. (z poziomu 0,1% do 6,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej). W kolejnych miesiącach utrzymywała parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie.
Źródło: ISBnews