W centrum uwagi w bieżącym tygodniu znajdą się wstępne dane nt. lutowych indeksów koniunktury PMI w strefie euro oraz seria miesięcznych danych z sfery realnej polskiej gospodarki oraz styczniowe dane dotyczące sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„W nadchodzącym tygodniu publikowanych będzie zdecydowanie więcej istotnych danych makroekonomicznych, w tym styczniowe dane dot. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej w USA, wstępne dane nt. lutowych indeksów koniunktury PMI w strefie euro oraz seria miesięcznych danych z sfery realnej polskiej gospodarki za styczeń. Przy mniej korzystnym układzie liczby dni roboczych, wyższych bazach odniesienia oraz zamknięciu galerii handlowych w styczniu oczekujemy wyraźnie słabszych danych wobec bardzo dobrych grudniowych wyników gospodarki” – czytamy w tygodniku banku.
Na bieżący tydzień zaplanowana jest także publikacja stenogramów z styczniowego posiedzenie FOMC i może wskazać na utrzymanie łagodnego nastawienia komitetu, podał bank.
„Oczekujemy, że w styczniu dynamika produkcji sprzedanej przemysłu silnie obniżyła się do 1,0% r/r, wobec 11,9% r/r w grudniu. Na tak dużą zmianę rocznej dynamiki w decydującym stopniu w styczniu wpływają efekty kalendarzowe (tj. wyraźnie gorsza niż w grudniu relacja liczby dni roboczych) oraz bardzo wysoka baza odniesienia. W ujęciu zmian miesięcznych oczyszczonych z wahań sezonowych nie oczekujemy istotnych różnic. Po kilku miesiącach solidnych wzrostów produkcji pod koniec 2020 r. w styczniu oczekujemy jej stabilizacji na solidnych poziomach przy utrzymujących się pozytywnych tendencjach w globalnym przemyśle” – czytamy dalej.
Ekonomiści BOŚ Banku oczekują, że w styczniu sprzedaż detaliczna silnie obniżyła się o 8,6% r/r, po spadku o 0,8% r/r w grudniu, a dynamika produkcji budowlano-montażowej mocno obniży się do -16,8% r/r, po wzroście o 3,4% r/r w grudniu 2020 roku.
Prognozy zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw na styczeń kształtują się również na obniżonym poziomie – tj. zatrudnienie spadło o 1,5% r/r wobec -1% r/r w grudniu 2020 r.
„Coroczna zmiana próby badania GUS nie wpływa natomiast istotnie na wyniki przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Oczekujemy, że w styczniu dynamika płac obniży się do 4,6% r/r z 6,6% r/r w grudniu. Na styczniowy wynik negatywnie wpłynie wysoka baza odniesienia, pogorszenie relacji liczby dni handlowych obniżające tzw. wartość ruchomą wynagrodzeń oraz ryzyko ponownego spadku dynamiki płac w handlu z uwagi na obostrzenia epidemiczne dla tego sektora obowiązujące przez cały styczeń” – podano w tygodniku.
„Pod koniec tygodnia opublikowane zostaną wstępne dane dot. lutowych indeksów PMI w strefie euro kolejnego miesiąca restrykcji w usługach i handlu w większości krajów regionu. W związku z okresem nowego chińskiego roku jak co roku nie zostaną opublikowane dane ze sfery realnej Chin za styczeń, dane za okres dwóch pierwszych miesięcy zostaną opublikowane w połowie marca, stąd nie poznamy jeszcze danych dot. koniunktury w chińskiej gospodarce z początkiem roku” – podsumowano
Źródło: ISBnews