W bieżącym tygodniu w centrum uwagi znajdzie się posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) oraz dane flash inflacji w grudniu w Polsce, uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
„Prognozujemy, że w grudniu wskaźnik inflacji CPI utrzymał się na poziomie z listopada, tj. 17,5% r/r. Stabilizacja inflacji była w naszej ocenie wypadkową dalszego wzrostu inflacji bazowej (do 11,7% wobec 11,4% w listopadzie), przy jednoczesnym kompensującym ten wzrost spadku cen paliw. Szacujemy, że ceny paliw do środków transportu spadły w skali miesiąca o ponad 2% co spowodowało obniżenie dynamiki cen paliw do nieco ponad 12% r/r W przypadku cen żywności i nośników energii oczekujemy, że wzrosły one w skali miesiąca, niemniej w zbliżonej skali co w grudniu 2021 r., a tym samym dynamika roczna cen w obu przypadkach pozostała bliska listopadowej, czyli nie miała większego wpływu na zmianę grudniowego wskaźnika CPI” – czytamy w raporcie BOŚ.
Po tym, jak RPP zdecydowała o stabilizacji stóp na ostatnich 3 posiedzeniach, jest bardzo prawdopodobne, że podobna decyzja zostanie podjęta także w tym tygodniu, ocenia BOŚ. Dla utrzymania stóp bez zmian będzie stało przekonanie Rady, że w dłuższej perspektywie inflacja będzie się obniżać w kierunku celu inflacyjnego NBP.
„Jak dotychczas przesłanką dla większości RPP dla utrzymania stóp bez zmian będzie stało przekonanie Rady, że w dłuższej perspektywie inflacja będzie się obniżać w kierunku celu inflacyjnego NBP, do czego, w ocenie Rady, przyczynią się: dotychczasowe zacieśnienie polityki monetarnej w Polsce, globalne osłabienie koniunktury i inflacji oraz zacieśnienie polityki monetarnej przez główne banki centralne” – czytamy dalej.
W bieżącym tygodniu uwaga rynkowa skupi się na danych z rynku pracy oraz wskaźnikach ISM w USA oraz wstępnych danych inflacyjnych za grudzień ze strefy euro.
„Wobec retoryki banków centralnych wskazujących na wagę napływających danych z gospodarki obecnie w szczególności dane z rynku pracy i nt. inflacji będą kluczowe dla oceny pespektyw polityki monetarnej, choć bardziej w średniej perspektywie, gdyż zaostrzenie polityki monetarnej na najbliższych posiedzeniach FOMC i ECB wydają się przesądzone” – podał BOŚ.
Źródło: ISBnews