W tym tygodniu w centrum uwagi najdzie się wstępny szacunek polskiego PKB za I kw. 2022 r., uważają ekonomiści Banku Ochrony Środowiska (BOŚ). W tym tygodniu opublikowane zostaną również dane kwietniowe z sektora przemysłowego oraz wynagrodzenia.
„Prognozujemy, że w I kw. 2022 r. dynamika wzrostu PKB wyniosła 7,9% r/r, rosnąc z 7,3% r/r w IV kw. 2021 r. Miesięczne dane ze sfery realnej wskazują na utrzymanie solidnego wzrostu aktywności w przemyśle, wyraźne przyspieszenie wzrostu aktywności w budownictwie oraz lekkie osłabienie w handlu detalicznym” – czytamy w raporcie tygodniowym banku.
„Sądzimy, że będzie to już jednak pożegnanie ze spektakularnym postcovidowym odbiciem aktywności, a kolejne kwartały przyniosą wyraźnie słabsze wyniki PKB” – czytamy dalej.
Ekonomiści szacują, że w kwietniu dynamika wzrostu produkcji przemysłowej obniżyła się do 14,5% r/r z 17,3% r/r w marcu.
„W warunkach napływających informacji o problemach w motoryzacji zakładamy utrzymanie słabszych wyników produkcji w działach przetwórstwa przemysłowego o wysokim znaczeniu dla produkcji eksportowej, przy utrzymaniu wciąż solidnych wyników produkcji na potrzeby krajowe” – napisał bank.
Dynamika wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw obniżyła się do 11,6% r/r z 12,4% r/r w marcu, podano także.
„Solidny wzrost płac powinny utrzymywać się natomiast w usługach (efekty niższych baz) i handlu (przesunięcia na korzyść kwietnia rocznych wypłat premii w jednym z dyskontów)” – podano w raporcie.
Źródło: ISBnews