Większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) podtrzymała podczas marcowego posiedzenia, że inflacja będzie w br. wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych, a także dalsze odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r., wynika z „minutes” z tego posiedzenia. W najbliższych kwartałach podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa.
„Dyskutując o perspektywach inflacji, członkowie Rady wskazywali, że zgodnie z marcową projekcją w najbliższych kwartałach inflacja będzie nadal wysoka. W I połowie 2025 r. pozostanie w pobliżu 5%. W III kw. inflacja powinna się obniżyć, głównie ze względu na efekty bazy związane z podwyżkami cen energii i stawki podatku VAT na podstawowe produkty spożywcze w 2024 r. W przeciwnym kierunku na wskaźnik CPI będzie natomiast działało planowane przywrócenie od lipca 2025 r. tzw. opłaty mocowej, oddziałującej w kierunku wyższych cen prądu. Podkreślano, że przy obecnym stanie prawnym mechanizm ceny maksymalnej na energię elektryczną wygaśnie z końcem III kw., co przy obowiązujących taryfach przełoży się na ponowny wzrost inflacji CPI w IV kw. 2025 r. W rezultacie pod koniec 2025 r. inflacja według projekcji może być podobna jak na koniec 2024 r.” – czytamy w „minutes”.
„Oceniano, że inflacja bazowa w najbliższych kwartałach prawdopodobnie pozostanie podwyższona, do czego przyczyniać się będzie wysoka dynamika płac, przyspieszający wzrost gospodarczy i luźna polityka fiskalna. Niektórzy członkowie Rady zwracali natomiast uwagę, że w kierunku niższej dynamiki cen w gospodarce w średnim okresie będzie oddziaływać oczekiwane spowolnienie wzrostu wynagrodzeń, ograniczenie presji popytowej oraz niska dynamika cen importu” – czytamy dalej.
Zaznaczano, że zgodnie z marcową projekcją, średnioroczna inflacja w 2025 r. będzie istotnie wyższa niż w 2024 r. Według centralnego scenariusza projekcji – przy założeniu niezmienionych stóp procentowych NBP – dynamika CPI ma pozostać powyżej 2,5% nie tylko w 2025 r., ale również przez większość 2026 r., natomiast w 2027 r. średnioroczna inflacja ma wynieść 2,5%.
„Większość członków Rady oceniła, że w bieżącym roku inflacja będzie wyraźnie wyższa od celu inflacyjnego NBP, do czego przyczynią się efekty wcześniejszego wzrostu cen energii, wzrosty stawek akcyzy i cen usług administrowanych, a także dalsze odmrożenie cen energii w II połowie 2025 r. W najbliższych kwartałach podwyższona pozostanie prawdopodobnie także inflacja bazowa, w warunkach dalszego ożywienia gospodarczego, przy wyraźnym wzroście popytu krajowego. W średnim okresie – przy obecnym poziomie stóp procentowych NBP oraz w warunkach oczekiwanego stopniowego obniżania się dynamiki płac – inflacja powinna powrócić do celu NBP” – napisano w „minutes”.
Czynnikiem niepewności pozostaje wpływ podwyższonej inflacji na oczekiwania inflacyjne i presję płacową, zwłaszcza w warunkach rosnącego popytu i niskiego bezrobocia. Na kształtowanie się inflacji w średnim okresie będą miały także wpływ dalsze działania w zakresie polityki fiskalnej i regulacyjnej, wskazano także.
W tych warunkach RPP postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Rada oceniła, że obecny poziom stóp procentowych NBP sprzyja realizacji celu inflacyjnego w średnim okresie.
„Pojawiła się opinia, że – wobec podwyższonej inflacji, w tym inflacji bazowej, a także wysokiej dynamiki wynagrodzeń i obecnego kształtowania się oczekiwań inflacyjnych – obecny poziom stóp procentowych NBP, jest zbyt niski dla zapewnienia trwałego powrotu inflacji do celu w średnim okresie” – czytamy dalej.
RPP podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie: stopa referencyjna 5,75%; stopa lombardowa 6,25%; stopa depozytowa 5,25%; stopa redyskontowa weksli 5,80%; stopa dyskontowa weksli 5,85%.
Źródło: ISBnews