Ceny mieszkań na rynku pierwotnym w dużych miastach wzrosły w IV kw. 2024 r., jednak były to mniejsze wzrosty niż w poprzednich kwartałach. W kolejnych miesiącach można spodziewać się dalszej stabilizacji cen, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
„W IV kwartale 2024 r. zmalała roczna dynamika cen mieszkań na obu rynkach w porównaniu z poprzednimi kwartałami. W grupie 17 największych miast ceny na rynku wtórnym i pierwotnym wzrosły o około 11%. Jeszcze w III kwartale wzrosty cen oscylowały około poziomu 15%, a w II kwartale 20%. Obserwujemy więc spadek dynamiki wzrostu cen. W żadnym z sześciu największych miast nie odnotowaliśmy wzrostu cen mieszkań na rynku wtórnym w porównaniu z II kwartałem. Co więcej, w dwóch najdroższych miastach – Warszawie i Krakowie – ceny były nieznacznie niższe niż w II kwartale 2024 r. Na rynku pierwotnym ceny w dużych miastach wzrosły, jednak były to mniejsze wzrosty niż w poprzednich kwartałach. W kolejnych miesiącach spodziewamy się dalszej stabilizacji cen” – czytamy w raporcie „Analiza rynku mieszkaniowego. IV kwartał 2024 r.”.
Instytut zwrócił uwagę, że drugi kwartał z rzędu notujemy spowolnienie wzrostu cen sprzedaży mieszkań w ujęciu rocznym.
„W grupie 16 miast wojewódzkich i Gdyni w IV kwartale 2024 r. ceny na rynku wtórnym wzrosły o 11,2% r/r, a na rynku pierwotnym o 10,9% r/r. Szczególne spowolnienie wzrostu cen nastąpiło wśród ofert z drugiej ręki – ponad dwukrotnie w zaledwie dwa kwartały, a jeszcze w II kwartale 2024 r. roczny wzrost cen na rynku wtórnym wynosił 23,5%. Pierwszy raz od roku wzrost cen na rynku pierwotnym osiągnął poziom porównywalny do wzrostu na rynku wtórnym” – czytamy dalej.
Ponadto w IV kwartale 2024 r. nominalny wzrost cen sprzedaży mieszkań był zbliżony do nominalnego poziomu wzrostu wynagrodzeń, który w tym okresie wynosił ok. 10%, wskazano także.
Źródło: ISBnews