Senat przyjął bez poprawek nowelizację ustawy o pomocy społecznej, która umożliwia wprowadzenie rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej, systemu opieki zastępczej oraz instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.
Nowelizację poparło 88 senatorów, nikt nie był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.
„@PolskiSenat jednogłośnie przyjął bez poprawek przygotowane przez @MRPiPS pod kierunkiem Ministry @AgaBak ustawy, które zapewnią 1000 zł dodatku do wynagrodzeń pracowników systemu pomocy społecznej, #PIeczaZastępcza i opieki nad dziećmi do lat 3, osób pełniących funkcję zawodowych rodzin zastępczych oraz prowadzących rodzinne domy dziecka” – napisała na platformie X szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.
Celem regulacji jest umożliwienie wprowadzenia rządowych programów dofinansowania wynagrodzeń oraz kosztów składek od tych wynagrodzeń określonych pracowników zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej, a także określonych pracowników systemu pieczy zastępczej i wspierania rodziny oraz instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 prowadzonych przez samorządy.
Zgodnie z przepisami możliwe będzie przyjęcie programów, które dofinansują jednostkom samorządu terytorialnego wynagrodzenia pracowników oraz sfinansują koszty składek od wynagrodzeń z tego tytułu.
Przepisy stanowią podstawę prawną do przyjmowania przez Radę Ministrów programów rządowych i określają ich ogólne warunki, natomiast zasady realizacji i rozliczenia przeznaczanych środków zostaną ujęte w poszczególnych programach.
Zaproponowane rozwiązanie ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jak podawano, rząd planuje, że dodatki dla pracowników przewidziane w programach będą wynosić 1 tys. zł brutto i mają być wypłacane od 1 lipca 2024 roku. Rozwiązanie ma objąć ok. 190 tys. osób.
Źródło: ISBnews