PKN Orlen rozpoczął czwartą rundę naboru projektów w ramach programu Orlen Skylight Accelerator, skierowanego do startupów z całego świata, podała spółka. Koncern będzie szukał odpowiedzi na technologiczne i biznesowe wyzwania w czterech obszarach: przemysł 4.0, cyfrowa i bezpieczna organizacja, nowoczesna stacja i klient przyszłości.
Ten etap programu potrwa do 31 marca br. W ramach czwartej rundy programu PKN Orlen przygotował dla startupów dziewięć wyzwań technologicznych. W zależności od potrzeb obszarów biznesowych koncernu, lista w trakcie trwania naboru może się jeszcze wydłużyć. W tej rundzie firmy mogą aplikować m.in. na wyzwania związane z:
– analizą, monitorowaniem i kontrolą procesów produkcyjnych,
– opracowaniem narzędzia do rafinacji danych procesowych do celów optymalizacji,
– przygotowaniem platformy do automatycznego tłumaczenia i formatowania dokumentów,
– rozszerzeniem portfela usług komplementarnych na rzecz klientów obszaru detalicznego,
– automatyzacją obsługi klientów na stacjach paliw, w tym z wykorzystaniem robotów, wymieniono.
„Program Orlen Skylight accelerator w ostatnim półroczu zbudował silną i rozpoznawalną markę nie tylko w Polsce, ale także na zagranicznych rynkach. Świadczy o tym duże zainteresowanie startupów. Jesteśmy atrakcyjnym partnerem biznesowym dla wielu młodych technologicznych spółek, ponieważ umożliwiamy im rozwój innowacyjnych projektów, które odpowiadają na różne, często bardzo wymagające wyzwania w takich obszarach, jak energetyka, produkcja petrochemiczna czy sprzedaż detaliczna” – powiedział kierownik działu innowacji i akceleracji w PKN Orlen Łukasz Kopeć, cytowany w komunikacie.
Do tej pory odbyły się trzy rundy akceleracyjne, w ramach których wpłynęło ponad 220 zgłoszeń odpowiadających na prawie 60 wyzwań biznesowych i technologicznych. W wyniku analizy zaproponowanych rozwiązań, PKN Orlen zdecydował się na współpracę z 11 startupami. Aktualnie koncern jest na etapie realizacji kilku wdrożeń pilotażowych.
Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 131,5 mld zł w 2021 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.
Źródło: ISBnews