Prezes Narodowego Banku Polskiego (NBP) i przewodniczący Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Adam Glapiński zadeklarował, że „na 100%” będzie namawiał RPP do ponownego podwyższenia stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu w marcu br. Według niego, na dziś właściwy poziom podwyżki to 50 pb, zaś poziom stopy referencyjnej, która nie wyrządzi szkody gospodarce to 3,5-4%.
„Jako prezes NBP i przewodniczący RPP, z całą pewnością, na 100% będę namawiał RPP w zmienionym prawie całkowicie składzie do tego, żeby na następnym posiedzeniu znów zacieśnić politykę pieniężną, żeby kontynuować cykl w podobny sposób, jak to ma miejsce już od pięciu miesięcy” – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej.
„Jak długo tak będę robił? Cały czas obserwujemy gospodarkę, otrzymujemy wszystkie możliwe dane – zobaczymy. Nieprędko będziemy działać w kierunku przeciwnym – chociażbym chciał – ale to w latach pewnie [trzeba liczyć]. Natomiast jak tutaj będziemy działać – czy będziemy kontynuować po 50 pb czy przejdziemy, jak już osiągniemy podane efekty, na jakieś bardziej wycyzelowane po 25 pb – trudno powiedzieć” – dodał.
Natomiast bank centralny będzie się też przyglądać wzrostowi gospodarczemu i koniunkturze, dodał.
„Nie upieramy się przy żadnym punkcie docelowym, chociaż dyskutujemy na ten temat. Ja państwu powiedziałem swoją opinię. […] Dla mnie nie ulega wątpliwości, że do 3,5% szkody gospodarczej nie wyrządzimy wysokimi stopami. Co więcej, dzisiaj bym powiedział, że do poziomu 4% nie wyrządzimy szkody gospodarce” – powiedział także prezes NBP.
RPP podwyższyła wczoraj stopy procentowe o 50 pb – stopa referencyjna wynosi od 9 lutego 2,75%, lombardowa – 3,25%, stopa depozytowa 2,25%, stopa redyskonta weksli 2,8% i stopa dyskontowa weksli 2,85% w skali rocznej. Konsensus rynkowy przewidywał podwyższenie stopy referencyjnej o 50 pb. Była to piąta podwyżka z rzędu – RPP podnosiła stopy w każdym miesiącu od października ub.r.
Źródło: ISBnews