Rosnąca inflacja konsumencka będzie skutkować wysokimi dynamikami przychodów i zysków spółek, dzięki czemu można oczekiwać wzrostu stóp dywidendy. Ujemne realne stopy procentowe będą pomagały akcjonariuszom. Z kolei na polskiej giełdzie poziom wycen w średnim terminie skłania do optymizmu, uważają zarządzający Skarbiec Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych (TFI).
„Nie wiem, czy zagrożenie stagflacją jest realne, pewne natomiast jest, iż w najbliższych kwartałach, które powinny nadal być wzrostowe dla gospodarek (w kategoriach realnych), dynamiczny wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych będzie skutkował wysokimi dynamikami przychodów i zysków spółek. Można oczekiwać wzrostu stóp dywidendy i presji na kurczenie się takich metryk jak cena/zysk z uwagi na wyższe dochody spółek. Podchodząc do zagadnienia z drugiej strony, ujemne realne stopy procentowe, zabójcze dla posiadaczy obligacji, będą pomagały akcjonariuszom” – napisał dyrektor departamentu zarządzania funduszami rynków kapitałowych Grzegorz Zatryb w comiesięcznej analizie Towarzystwa.
„Tak więc, nawet jeżeli zajęte walką z inflacją banki centralne, nie będą mogły wspierać gospodarek, spowolnienie realnego wzrostu nie oznacza załamania dynamiki wyników spółek. Sukces w zwalczaniu inflacji może zbiec się w czasie z załamaniem gospodarek, może być nawet jego przyczyną. Jednak zważywszy na przyzwoity stan globalnej gospodarki oraz wiadome opóźnienie w działaniu impulsów monetarnych, rynki akcji są nadal atrakcyjne” – stwierdził dyrektor.
Także na GPW obecne wyceny mogą okazać się zachętą do inwestycji, uważa zarządzający w Skarbiec TFI Łukasz Siwek.
„Po raz kolejny zwracamy uwagę na poziom wycen, które w średnim terminie skłaniają do optymizmu. Indeks WIG (obrazujący zachowanie szerokiego rynku) notowany był na koniec kwietnia na wskaźniku cena do zysk (P/E) równym 7,7 przy średniej 10letniej 12,2. Indeksy WIG20, mWIG40 czy sWIG80 też są handlowane znacznie poniżej historycznej średniej” – napisał Siwek w analizie.
W kwietniu zakończyliśmy sezon wyników za IV kw. 2021 r., w którym ponad 70% spółek z indeksów WIG20 i mWIG przebiło oczekiwania. W przypadku sWIG80 udało się to w 52% przypadków, podkreślił.
„Obecnie trwa publikacja rezultatów za I kw. 2022 r., która na tą chwilę niesie wzmocnienie trendu pozytywnych zaskoczeń. Analitycy oczekują, wysokich dwucyfrowych wzrostów zagregowanych wyników zarówno w ujęciu rocznym jak i kwartalnym. Pozytywne tendencje utrzymać powinny się w sektorze paliwowym, wydobycia, bankowym czy chemicznym” – dodał.
W kolejnych miesiącach oprócz obserwowania publikowanych wskaźników gospodarczych, dużo uwagi poświęconej będzie środkom finansowym, jakie Polska może otrzymać z różnych programów pomocowych. Mogą one stanowić ważne wsparcie dla spowalniającej dziś polskiej gospodarki, wskazał też zarządzający.
Skarbiec Holding jest grupą, której przedmiotem działalności jest zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (fundusze inwestycyjne otwarte, specjalistyczne fundusze inwestycyjne otwarte, fundusze inwestycyjne zamknięte) oraz usługi zarządzania portfelami instrumentów finansowych na zlecenie. Skarbiec Holding S.A. jest jedynym akcjonariuszem Skarbiec TFI S.A., które powstało w 1997 roku jako piąte towarzystwo funduszy inwestycyjnych w Polsce i jest jednym z największych towarzystw niezależnych od jakiejkolwiek grupy bankowo-finansowej w Polsce.
Źródło: ISBnews