Dzięki dobrym wynikom gospodarczym w pierwszej połowie roku średni wzrost PKB w Polsce wyniesie w całym 2022 r. 4,8%, jednak w IV kwartale br. będzie to już niecałe 3%, prognozuje Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). W kolejnych latach polska gospodarka będzie rozwijać się w tempie zbliżonym do swojego potencjału: PKB wzrośnie o 3,5% w 2023 r. i o 3,6% w 2024 r.
„Polską gospodarkę czeka lekkie spowolnienie. W 2022 r. wzrost PKB będzie dalej bardzo wysoki i wyniesie 4,8%. To dużo lepszy wynik niż prognozowaliśmy bezpośrednio po wybuchu wojny na Ukrainie. Zarówno nasze prognozy, jak i innych analityków, były wtedy rewidowane w na poziomie 3,5%. Bardzo pozytywnie zaskoczyły jednak wyniki przemysłu oraz dodatkowy popyt wywołany przez uchodźców. Te czynniki zapewnią paliwo do wzrostu na maksymalnie jeden dodatkowy kwartał. W drugiej połowie roku oraz w 2023 r. wzrost gospodarczy będzie oscylować wokół 2,4-3,6%” – czytamy w „Przeglądzie Gospodarczym PIE. Lato 2022”.
Według PIE, wyniki przemysłu w kolejnych kwartałach będą słabsze. Wzrost cen surowców oraz niedobory towarów będą powodować zastój w przetwórstwie przemysłowym oraz budownictwie. Analitycy spodziewają się również osłabienia eksportu – będzie to efekt załamania aktywności w strefie euro. Dlatego tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie zbliżone do poziomu 3%.
„Wartość inwestycji prywatnych zaczyna spadać. Narodowy Bank Polski wskazuje, że wzrost inwestycji firm zwolnił w IV kwartale ub. roku z 9,3 do 5 proc. Jednocześnie 100 największych firm w polskiej gospodarce nie zwiększyło inwestycji – wzrost to wyłącznie efekt wyższych nakładów mniejszych podmiotów. NBP sygnalizuje, że rekordowe zyski firm w ubiegłym roku wspierały nowe inwestycje. Ten efekt skończy się wraz ze spowolnieniem gospodarczym – od III kwartału ubiegłego roku obserwujemy spadki marż” – czytamy dalej.
Jak zauważa PIE, akceptacja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) oznacza wzrost inwestycji publicznych w przyszłym roku.
„Około 66% środków zostanie przeznaczone bezpośrednio na inwestycje, pozostała część – na wydatki konsumpcyjne. Pojawienie się tych środków zwiększy wzrost PKB w przyszłym roku o ok. 1 pkt proc. Środki z KPO zostaną przeznaczone m.in. na przyśpieszenie transformacji energetycznej oraz inwestycje w nowoczesny transport” – napisano w raporcie.
Instytut zwraca też uwagę, że „coraz większym wyzwaniem” może być mierzenie PKB. Urzędy statystyczne mierzą PKB w cenach bieżących, a następnie rozdzielają wynik na realny wzrost PKB oraz inflację. Zawyżenie realnego wzrostu oznacza zaniżenie inflacji i odwrotnie, wskazano także.
„W ostatnich miesiącach obserwujemy nienaturalnie wysokie wzrosty produkcji energii w cenach stałych. Dane GUS wskazują także na umiarkowane tempo wzrostu cen w budownictwie. Spodziewamy się, że odczyty PKB za 2022 r. mogą być rewidowane w dół o ok. 0,5-1,0 pkt proc.” – podsumowano.
Źródło: ISBnews