Miesięczny Indeks Koniunktury (MIK), badający nastroje polskich przedsiębiorstw, spadł do 98,6 pkt w sierpniu br. ze 102,4 w lipcu br., podał Polski Instytut Ekonomiczny (PIE). Wskaźnik został opracowany we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK). Po raz pierwszy od lutego br. odczyt MIK jest poniżej poziomu neutralnego (100 pkt).
Jak wskazują autorzy raportu, sierpniowy odczyt jest wprawdzie wyższy o 5,6 pkt od wartości MIK w lutym (93 pkt), czyli w miesiącu agresji Rosji na Ukrainę, ale o 11,4 pkt niższy niż najwyższa wartość MIK w 2022 r., odnotowana w styczniu (110 pkt). W porównaniu z ubiegłorocznym odczytem sierpniowym (110,9 pkt), obecny poziom MIK jest niższy o 12,3 pkt.
„Sierpniowy MIK po raz pierwszy od lutego br. spadł poniżej poziomu neutralnego, a co więcej jest aż o 12,3 pkt. niższy niż w sierpniu ub.r. Od kwietnia MIK wykazuje tendencję spadkową, przeciwnie niż w 2021 r., gdy letnie miesiące były czasem najwyższej koniunktury Na pogorszenie nastrojów firm, oprócz trwającej wojny w Ukrainie, wpływają przede wszystkim podwyżki cen, w szczególności energii” – skomentowała starszy analityk w Zespole Foresightu Gospodarczego PIE Anna Szymańska.
„Źródłem spadku indeksu jest przede wszystkim wyraźne pogorszenie składowych odnoszących się do sprzedaży i nowych zamówień, zarówno wobec ich poziomu z lipca, jak i z sierpnia ub.r. Jednocześnie przedsiębiorstwom doskwiera presja kosztowa związana z cenami energii i kosztami pracowniczymi. Presja płacowa pozostaje względnie stabilna i jest silniejsza niż w sierpniu ub.r. Towarzyszy temu stygnący popyt na pracę” – wskazał menedżer w Zespole Analiz Makroekonomicznych i Rynków Finansowych Departament Badań i Analiz BGK Piotr Dmitrowski.
O spadku MIK poniżej poziomu neutralnego w sierpniowym odczycie zadecydowały – zdaniem analityków PIE – głównie trzy komponenty: wartość sprzedaży, nowe zamówienia oraz inwestycje – dla których wskaźniki koniunktury znalazły się poniżej poziomu neutralnego (odpowiednio: 85,8 pkt, 85,2 pkt i 89,7 pkt). Najsilniejsze spadki wskaźnika koniunktury w sierpniu, w porównaniu do lipca, również odnoszą się do wartości sprzedaży (-14,9 pkt) oraz nowych zamówień (-12 pkt). Wzrost wskaźnika m/m (+8,3 pkt) odnotowano w sierpniowym odczycie tylko dla płynności finansowej. Utrzymała się natomiast przewaga nastrojów pozytywnych (114,4 pkt).
„Są to symptomy hamowania rozwoju gospodarki. Według opinii przedsiębiorców, 38% firm odnotowało w lipcu zmniejszenie wartości sprzedaży m/m, a 31% spadek nowych zamówień. Obecnie zwolnienia pracowników planuje 12% firm – jest to wzrost m/m o 3 pkt proc.” – oceniają analitycy PIE.
W sierpniowym odczycie odnotowano znaczne pogorszenie nastrojów w firmach dużych. Spadek wskaźnika o 16 pkt m/m do 99,5 pkt oznacza, że obecnie w największych przedsiębiorstwach przeważają nastroje negatywne. Jak podkreślają autorzy raportu, w historii całego pomiaru jest to drugi pomiar poniżej poziomu neutralnego dla dużych firm. Pierwszy raz taka sytuacja miała miejsce w maju 2021 r.
Jedynie w firmach średnich widać przewagę nastrojów pozytywnych (101,8 pkt). Mimo wzrostów wskaźników wśród firm mikro i małych (odpowiednio: 1 pkt i 0,7 pkt), tak jak w poprzednim miesiącu, w tych grupach wielkościowych przeważają nastroje negatywne.
„W handlu, produkcji i w sektorze TSL przeważają obecnie nastroje negatywne. Największy spadek nastrojów m/m obserwujemy w TSL (-11,6 pkt) oraz w produkcji (-6,8 pkt). Jedynie w budownictwie nastąpił niewielki wzrost wskaźnika koniunktury m/m (+4,2 pkt)” – czytamy w raporcie.
MIK powstaje na podstawie pomiarów w 7 kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstw: wartość sprzedaży, nowe zamówienia, zatrudnienie, wynagrodzenia, moce produkcyjne, wydatki inwestycyjne, sytuacja finansowa na reprezentatywnej próbie 500 przedsiębiorstw w czterech kategoriach wielkościowych i pięciu branżowych. Poziomy MIK przyjmują wartości z przedziału <0;200>, a punkt odniesienia wskaźnika stanowi odczyt 100, który jest poziomem neutralnym.
Źródło: ISBnews