Jeden na pięciu (20%) polskich inwestorów indywidualnych zmniejsza kwotę inwestycji, aby pomóc w pokryciu kosztów rosnących rachunków domowych, jednak pomimo pogarszających się warunków rynkowych, które negatywnie wpływają na pewność inwestycji, odsetek osób zamierzających zmniejszyć kwotę inwestycji w IV kwartale br. spadnie do 40%, wynika z najnowszego badania „Puls Inwestora Indywidualnego” realizowanego na zlecenie sieci inwestowania społecznościowego eToro.
„Podczas gdy jeden na pięciu (20%) polskich inwestorów indywidualnych ogranicza inwestycje, aby opłacić rosnące rachunki domowe, 24% robi to, aby zgromadzić oszczędności awaryjne, a 11% trzyma gotówkę, będąc gotowym do inwestowania, gdy rynki zaczną się odbijać. Blisko 17% Polaków chce nadpłacić swój kredyt hipoteczny przed przejściem na wyższą stopę procentową i wzrostem płatności hipotecznych, a 7% wykorzystuje dodatkową gotówkę na spłatę zaległego zadłużenia” – czytamy w komunikacie.
Badanie pokazuje, że połowa polskich respondentów zmniejszyła kwotę zainwestowanych pieniędzy w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Odzwierciedla to spadek pewności inwestorów indywidualnych, które zmniejszyło się o 26 pkt proc. z 81% w III kwartale 2021 roku do 55% w III kwartale tego roku.
„Polscy inwestorzy indywidualni zmagają się z mieszanką trudnych warunków rynkowych, rosnącej inflacji i rosnących kosztów życia. Nie dziwi więc, że wielu inwestorów zmienia swoje priorytety. Wśród inwestorów jest wielu posiadaczy kredytów hipotecznych, zarówno złotówkowych jak i walutowych, którzy w ostatnim czasie doświadczyli znacznego wzrostu rat” – powiedział analityk rynku w eToro Paweł Majtkowski, cytowany w komunikacie.
Największym zmartwieniem polskich inwestorów indywidualnych, drugi kwartał z rzędu, pozostaje inflacja (37%), a następnie obawy wokół konfliktu międzynarodowego (15%) oraz stan światowej gospodarki (13%).
Pomimo tych zagrożeń większość Polaków nadal inwestuje w krajowe akcje (51%). Największą popularnością cieszą się spółki technologiczne (58%) i finansowe (67%). W ciągu ostatnich trzech miesięcy o 9% wzrosło też zainteresowanie krypotaktywami (48%), wskazano także.
Badanie wykazuje, że większość inwestorów stawia na inwestycje długoterminowe: 37% utrzymuje inwestycje w skali miesięcy, a 49% planuje na lata lub dekady, podczas gdy tylko 2% deklaruje, że inwestuje codziennie. Jednocześnie 42% Polaków wskazuje zapewnienie długoterminowego bezpieczeństwa finansowego jako swój główny cel inwestowania.
„Długoterminowa perspektywa inwestycyjna na niestabilnych rynkach daje inwestorowi indywidualnemu ogromną przewagę nad tymi, którzy nie mają komfortu i możliwości utrzymania pozycji przez długi czas – spekulanci, inwestorzy instytucjonalni czy fundusze. Nasze badanie pokazuje również zupełnie inny obraz inwestora indywidualnego, który bardziej docenia długoterminowe gromadzenie kapitału niż spekulowanie. Większość inwestorów utrzymuje swoje aktywa przez lata i w razie potrzeby dostosowuje swoje portfele do zmieniających się warunków rynkowych” – zakończył Majtkowski.
Badanie „Puls Inwestora Indywidualnego” III kw. 2022 obejmuje 10 000 inwestorów indywidualnych z 13 krajów na 3 kontynentach: Wielka Brytania, USA, Niemcy, Francja, Australia, Włochy oraz Hiszpania (po 1000 osób) oraz Holandia, Dania, Norwegia, Polska, Rumunia i Czechy (po 500 osób). Badanie zostało przeprowadzone od 16 do 28 września przez firmę badawczą Appinio.
Źródło: ISBnews