Zasoby powierzchni biurowej w całej Polsce wynosiły 13,9 mln m2 na początku października, wynika z raportu REDD. Na najemców w całej Polsce czeka w sumie ponad 2,8 mln m2 powierzchni biurowej. W budynkach oddanych to 2,3 mln m2, a w budynkach w budowie 522 tys. m2 wolnej powierzchni.
„Zauważamy w danych, że nadal spada liczba budynków biurowych w realizacji. Podaż powierzchni biurowych będących w budowie na głównych rynkach biurowych spadła do poziomu 585 tys. m2. Warszawa jest miastem, gdzie najłatwiej zauważalny jest ten trend. Wielkość podaży będącej w budowie na koniec września wyniosła zaledwie 119 tys. m2 powierzchni, co jest najniższym wynikiem od lat” – powiedział head of research w REDD Krzysztof Foks, cytowany w komunikacie.
W ocenie eksperta, liczba realizowanej powierzchni może jednak w najbliższych miesiącach znacząco wzrosnąć za sprawą licznych planowanych projektów.
Z danych REDD wynika, że w Warszawie tzw. współczynnik pustostanów to 11,1%, we Wrocławiu 17,6%, w Trójmieście 12,1%, w Katowicach 16%, w Poznaniu 12%, w Łodzi 15,3%, a w Krakowie 12,6%.
„Współczynnik pustostanów w przypadku większości rynków utrzymał się na zbliżonym poziomie do poprzednich miesięcy. Wzrost odnotował Wrocław oraz Poznań, natomiast spadek obserwujemy w Krakowie, Katowicach, Trójmieście, Łodzi i Warszawie” – dodał Foks.
Z analiz REDD wynika, że średni czas wynajmu biur w Polsce wynosi 369 dni.
Foks podkreślił, że REDD Index spadł w przypadku zdecydowanej większości rynków, jedynie na katowickim i łódzkim rynku biurowym uśredniony czas wynajmu biur wzrósł.
Według raportu, najszybciej biura wynajmują się w Poznaniu (311 dni), a najdłużej biura czekają na najemców w Trójmieście, gdzie REDD Index wynosi 500 dni.
Raport został opracowany przez Dział Analiz na podstawie zaktualizowanych danych w 95% budynków w Polsce.
Źródło: ISBnews